הפחתת הון אגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ישי

  נשלח ע"יישי 21:42, 28 בדצמבר 2014

  שלום רב אני גר במושב בו קניתי נחלה ישירות מהמינהל אך נדרשתי לשלם למושב הון אגודה בסך 200.000 ש״ח . לאחרונה התחיל שלב ב בהרחבת המושב ומשווקים 30 נחלות נוספות.באסיפת המושב הוחלט כי נחלות אלו ישווקו לבנים של תושבי המושב הותיקים והם (. הבנים ) ישלמו רק 100,000 ש״ח הון אגודה. מחצית ממה שאני שילמתי . האם זה אפשרי מבחינה משפטית ? יש לציין כי הנושא עלה לאסיפה מושב בנוהל תקין. תודה מראש

  השב
 • 08:36, 29 בדצמבר 2014

  שלום רב!
  נראה כי השאלה מצריכה בדיקה עצמית חוזרת של המונחים השלובים בה: "נחלה" היא משק חקלאי במושב-עובדים, להבדיל מ"משק-עזר" וממגרש ב"הרחבה" למגורים.
  כאשר במושב מתבצע שלב ב' של "הרחבה למגורים", כמתואר בשאלה – אין מדובר בהקצאה של "נחלות", אלא של מגרשים-לבניה-למגורים. שטחי ה"הרחבה" במושב מופרדים ומתנתקים משטח "משבצת-הקבע" המוחכרת לאגודה, ומבחינת האגודה וחבריה – גם כדי למנוע טענות של משתכני-ה"הרחבה" למעמד ולזכויות של חברים באגודה.
  ב"הון האגודה" שותפים חברי-האגודה, וככלל – חברים בעלי-משקים. אם נדרש תשלום לאגודה, כמתואר בשאלה, בשלב של רכישת זכויות במגרש-למגורים ( גם אם הרכישה היתה "ישירות" מהמינהל או מרמ"י ) , יש להניח כי מדובר בדמי-פיתוח ו/או להשתתפות בתשתיות-על קיימות במושב – תשתיות אשר נוצרו מכספי חברים בעלי-משקים, ומהן ייהנו גם משתכני ה"הרחבה" כולם.
  ישנם מקרים, בהם שיעור התשלום לאגודה ממשתכנים ב"הרחבה" שהם צאצאי בעלי-משקים, מופחת בהשוואה למשתכנים "חיצוניים", בהתחשב בתרומות-ההשקעה של ההורים-החברים ביצירת התשתיות הקיימות במושב.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.