אחריות ניהול פורום - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דינה

  נשלח ע"ידינה 18:44, 19 בינואר 2015

  האם ועד ההנהלה של אגודה חייב בחובת הזהירות בכל הקשור לאחריותו בניהול פורומים באתר הקהילנט של היישוב?

  השב
 • 21:57, 20 בינואר 2015

  שלום רב!
  אתר-אינטרנט קהילתי ביישוב הינו אמצעי מועיל ורב-השפעה, מטבע הדברים, אך בד-בבד – הוא עלול להוות "במת הפצה" להתבטאויות ולמסרים פוגעים, עד כדי לשון-הרע; זאת, ככל שניתן באתר חופש בלתי-מבוקר לשימושים אנונימיים של משתתפים מזדמנים.
  אגודה המפעילה אתר קהילתי, המאפשר "חופש ביטוי" כאמור – חייבת להזהיר את ציבור המשתמשים הפוטנציאליים, באזהרות-קבע גלויות, כי גם לחופש-הביטוי ישנם "תמרורים" ומיגבלות על-פי "חוק איסור לשון-הרע" ו"חוק הגנת הפרטיות", למניעת פגיעה בזולת.
  זאת ועוד: עקב חומרת הפגיעה של לשון-הרע ( או של מידע שגוי ), דווקא בקהילה קטנה יחסית -יש מקום וצידוק לדרוש מהאגודה, המפעילה את האתר, כי תקיים בקרה מקצועית נאותה, כדי שפרסום פוגע באתר יימנע, ככל האפשר, או לפחות יוסר ממנו בהקדם האפשרי עם גילויו.
  יתרה מזו: כדי לפעול מראש ובאופן אפקטיבי כנגד סכנת פגיעות עקב ניצול האתר, על האגודה לבחון, בעזרת מומחה לנושא המדובר, את אפשרויות איתורו וחשיפתו של כל משתמש בעזרת נתון כמספר IP , ובהתאם - לפרסם באתר, בגלוי ובהתמדה, אזהרה ואולי אף דרישה לחשיפה מראש, כתנאי לשימוש באתר או בפורום שבמסגרתו.

  הנושא בכללו אינו מגובש סופית, וצפויים בו חידושים ושינויים, מדי פעם, עם הניסיון המצטבר ועם התפתחות נורמות-ההתנהלות והפסיקה השיפוטית בתחום האינטרנטי והקשור אליו.
  לאגודות ולקהילות במסגרת יישובית או אזורית, מומלץ לגבש ולפרסם "אמנה", אשר תקבע כללי התנהגות למשתמשים באתר-האינטרנט וכללי התנהלות לאחראים להפעלתו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.