דרישת תשלומים מחבר אגודה אפילו שהוא זכאי באגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • עמוס טרבלסי

  נשלח ע"יעמוס טרבלסי 12:25, 17 במאי 2015

  שלום רב האם יש זכות לוועד אגודה למנוע מחבד אגודה קבלת שירותים או אישורים מהאגודה כאשר הוא זכאי בכרטיס עקב סירובו של החבר לשלם דמי חכירת קרקע לפי החלטת הוועד והחבר מבקש שינכו לו מהזכות שיש לו בכרטיס. תודה מראש

  השב
 • 08:01, 19 במאי 2015

  שלום רב!
  לוועד-ההנהלה של אגודה שיתופית נתונות סמכויות כדי למלא את תפקידיו שעל-פי הדין ולפי תקנון-האגודה והחלטות כדין של האסיפה הכללית. על רקע זה, לא קל למצוא צידוק להחלטת ועד-הנהלה לשלול מחבר כלשהו שירות משירותי-האגודה, אפילו אם מדובר בחבר המצוי ביתרת חובה; על-אחת-כמה-וכמה – כאשר מדובר בחבר הנמצא ביתרת-זכות בחשבונו באגודה, וכאשר הוועד מתיימר לשלול שירות בנימוק כנזכר בשאלה.
  נסיבות המקרה המתוארות, מעלות צורך בהבהרה: גם אם וועד-ההנהלה מסרב לגבות חוב-לכאורה מהחבר על דרך ניכוי או קיזוז ( דבר תמוה, כשלעצמו, כאשר החבר אף "מזמין" זאת ) – מדוע לא ימשוך החבר את מלוא יתרת הזכות שלו, וישלם את הסכום הנדרש, אפילו תחת מחאה!?

  יש מקום להשערה, כי מדובר כאן במחלוקת רחבה יותר, אך גם במקרה כזה – שלילת שירות מחבר איננה אמצעי בידי הוועד כנגד החבר, כל עוד התשלום המסורב איננו בעבור אותו שירות. בהעדר הצדקה מנומקת בחוות-דעת משפטית – שלילת השירות או עיכובו אף עלולה להימצא כמטילה אחריות על חברי-הוועד באופן אישי, לכל נזק אשר נגרם עקב כך. אם קיימת חוות-דעת כזו – החבר זכאי לדעת את תוכנה, כדי לבחון אותה בייעוץ משפטי משלו, ולהגיב בהתאם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.