ביטול החלטת אסיפה ע"י עצומה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 08:17, 30 ביוני 2015

  שלום רב אני חברה באגודה קהילתית כפרית שיתופית , באסיפה האחרונה הצביעו על קיומו של עניין בתוך היישוב . ע"פ התקנון "האסיפה הכללית תקרא ותיכנס על ידי ועד ההנהלה , ע"פ החלטתו או ע"פ דרישה בכתב המופנית אליו , זאת אם הדרישה נתקבלה מ-20% לפחות מכלל מספר חברי האגודה" . שאלתי היא - אם אני עושה עצומה הכוללת לפחות 20% מתושבי היישוב , ואותה העצומה היא נגד ההחלטה שהתקבלה ברוב באסיפה . האם ע"י אותה עצומה אני יכולה לפנות לועד ההנהלה ולנסות לשנות את ההחלטה ( משפטית דומה לערעור) . האם בכלל כדאי לי לנסות להפיל החלטה שהתקבלה ברוב בגלל אי אילו סיבות , או לחלופין אולי יש דרך אחרת ? ניסיון לשינוי משמעו לקיים אסיפה נוספת על אותו העניין .

  השב
 • 13:27, 6 ביולי 2015

  שלום רב!
  לא ניתן לענות על שאלת "כדאיות" לגבי מהלך, מבלי להכיר את מהות הנושא, את מהות ההחלטה שנתקבלה באסיפה הכללית, ואת מהות ההצעה לשינויה על השלכותיה הצפויות. יש גם לבחון את הנסיבות הנוגעות לעניין ואת הסיבות הנטענות להצדיק את השינוי המיועד.
  כל זאת – בין אם שאלת ה"כדאיות" נוגעת לעניין גופו, ובין אם "רק" לדרך המאבק לאישור השינוי באסיפה הכללית, דבר שגם הוא תלוי במידה רבה בשאלות המהותיות: מכיוון שההחלטה הקיימת נמצאה ראויה בעיני רוב מספיק לתמיכה בה - ספק אם יש טעם להיאבק על שינוי, מבלי להצביע על חסרונות ההחלטה הקיימת ו/או על יתרונות ההצעה לשינויה, ולשכנע בכך, מראש, מספר מספיק של חברים.
  בשאלה נכלל מידע כללי בלבד, ופרט לאמור לעיל ניתן עוד להציע, כי השלכות ההחלטה הקיימת ייבחנו בפרק-זמן סביר, טרם העלאת השינוי לדיון באסיפה, במיוחד אם אין בהמתנה כדי ליצור מציאות קשה או בעייתית, אשר יהיה קשה לתקנה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.