כהונה כפולה בועד אגודה ומוניציפלי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אליהו

  נשלח ע"יאליהו 12:49, 19 ביולי 2015

  שלום רב האם יש בכהונה של חבר ועד בועד ההנהלה של האגודה השיתופית (מושב) לבין חברותו בועד המוניציפלי היא על פי התקנות (גם של האגודות וגם של הועדים המקומיים) ? אם העניין חוקי האם יש ניגוד עניינים בכהונה שכזו ?

  השב
 • 16:34, 20 ביולי 2015

  שלום רב!
  במשך עשרות שנים, ניתנו מעמד וסמכויות של "ועד מקומי" בכל קיבוץ ובכל מושב - לוועד-ההנהלה של האגודה ההתיישבותית-החקלאית, אשר נבחר ע"י חברי-האגודה: חברי-הוועד הנבחרים של האגודה כיהנו, בו-זמנית, גם כרשות המוניציפאלית ביישוב. כך המצב גם כיום, לאחר תיקון "צו המועצות המקומיות ( מועצות אזוריות )" בנושא – בכל יישוב שיתופי אשר "ועד מקומי" אינו נבחר בו בנפרד, ע"י כלל התושבים בתור שכאלה.
  במציאות משפטית וציבורית כזו, ככלל – אין ניגוד עניינים עקרוני במילוי תפקידים כמתואר בשאלה; עם זאת, במציאות המורכבת והמשתנה של התקופה הנוכחית - עלולים להיווצר או להתגלות מצבים של ניגוד עניינים כאמור, עקב עמדות, שיקולים או אינטרסים מנוגדים של וועד-האגודה והוועד המקומי. במקרים כאלה מומלץ להסתייע בייעוץ משפטי ( במיוחד אם כל וועד מסתייע ביועץ משפטי קבוע ) , הן לבחינת המצב והשלכותיו, והן לאיתור פתרון.
  בהקשר זה יוזכר, כי ניגוד עניינים עלול, תמיד, להיווצר או להתגלות לגבי חבר-ועד או חברי-ועד, בכל מקרה של נגיעה אישית בנושא העומד לדיון ולהחלטה בוועד עצמו; אחת הדרכים המקובלות והמתחייבות, במקרה כזה – הימנעות החבר הנוגע בדבר, לפחות מהשתתפות בהצבעה, ולעתים – אף הימנעותו מנוכחות בכלל הדיון בנושא. אם כהונה בשני הוועדים היא של חבר אחד או שניים – ניתן לשקול אימוץ פתרון כאמור, גם בסוג המקרים המדובר.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.