היכן נמצא רישום בר רשות על שטח ציבורי? - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מישאל

  נשלח ע"ימישאל 18:26, 20 ביולי 2015

  במושב שיתופי חקלאי הוקצה שטח לבניית בית ספר השטח הוקצה בשנת 1956. היכן ניתן לאתר את רישום בר הרשות על מתחם זה? מאחר שבית הספר נסגר החליטו מנהלי בית הספר כי בר הרשות הוא שלהם מאחר והם מנהלים מוסד נוסף באותו יישוב אך באזור אחר לחלוטין. תודה מישאל

  השב
 • 21:46, 20 ביולי 2015

  שלום רב!
  משבצת-הקרקע של יישוב שיתופי אמורה להיות – כולה או ברובה הגדול – חלק ממקרקעי הלאום, אשר ניהולם נמסר בשעתו ל"מינהל מקרקעי ישראל"; כיום - "רשות מקרקעי ישראל". במשרדי הרשות ( להלן – רמ"י ) מתנהל תיק כללי לגבי משבצת היישוב השיתופי, ושם יש לבדוק את מצב הזכויות בחלק המשבצת עליו הוקם מבנה בית-הספר, וככל הניתן לבירור – גם מי הקים את המבנה.

  ישנם מקרים, נדירים למדי, בהם מצויה במשבצת-יישוב "מובלעת" ( אחת או יותר ) של שטח קרקע פרטי, הרשומה בשם אדם או תאגיד אשר רכש את שטח-הקרקע לפני קום המדינה, ולפני הקמת היישוב. גם במקרה נדיר כזה, אשר קיומו וגבולותיו ניתנים לבירור בתיק-רמ"י ובלשכת מרשם המקרקעין האזורית ( ה"טאבו" ) – על מי שטוען שיש לו זכויות בקרקע המדוברת ו/או במבנה בית-הספר, להציג ראיות מתאימות לכך, אשר ייבדקו גם ע"י עו"ד מטעם אגודת-המושב.
  מכיוון ש"המינהל" החל לפעול רק בשנות ה-60, בעוד בית-הספר שבשאלה הוקם שנים קודם לכן – יתכן כי יימצאו מסמכים המצביעים על מתן זכויות בשטח לאחר זולת אגודת-המושב; גם מסמכים כאלה אמורים להיות בידי רמ"י, וברישומיה לגבי משבצת היישוב, וגם אז – יש לבחון את תוקפם המשפטי ואת משמעותם כיום.

  ככלל, משבצת-היישוב הוחכרה ומוחכרת לאגודה ההתיישבותית-החקלאית של המושב ( או הקיבוץ ), ומי שניהל במשבצת זו בית-ספר במבנה שלא הוקם על-ידיו ומכספו – אינו יכול ליצור לעצמו "זכויות" ע"י הצהרת-כוונות גרידא, בניגוד לזכויות הבעלים הרשומים ( לרוב: קק"ל או "רשות הפיתוח" ) ובניגוד לזכויות שהוקנו מטעם הבעלים לאגודת-המושב, לרבות בהסכמי השכירות המתחדשים.
  ככל שמנהלי-העבר של בית-הספר ( שנסגר, לפי השאלה ) טוענים להיווצרותן ולקיומן הנמשך של זכויות "בר-רשות" במבנה, יש מקום "לגייס" למולם עזרת עו"ד להתייחסות ולתגובה משפטית, ובאמצעות עוה"ד ולאחר התייעצות - גם את רמ"י עצמה, עם משפטניה-שלה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.