ביטול אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אלעד

  נשלח ע"יאלעד 08:07, 15 בנובמבר 2015

  שלום רב מהן העילות הקבועות בחוק על פיהן יכול רשם האגודות השיתופיות לבטל אגודה שיתופית קיימת? מדובר באגודה שיתופית בעלת נכסים וקרקעות בישוב, שרוב ימיה נוהלה באמצעות הוועד המוניציפלי ששימש בתור "וועד ממונה" וכיום עומדת בפני הרשם התלבטות האם להיות אותה ולהקים לה וועד בהליך בחירות דמוקרטי או לחילופין לבטלה לגמרי. תודה!

  השב
 • 12:43, 16 בנובמבר 2015

  שלום רב!
  אגודה שיתופית קיימת כתאגיד, כל עוד היא רשומה אצל "רשם האגודות השיתופיות". מחיקתה מהרישום מותנית בביצוע הליכי פירוק של עסקיה ( רכוש, חובות וזכויות ) - פירוק הנעשה רק בהינתן צו הרשם.
  לפי קביעת המחוקק בסעיף 46 של "פקודת האגודות השיתופיות", יורה הרשם על פירוקה של אגודה שיתופית, אם מצא "צורך" בכך. בהקשר זה, כאשר מופנית אל הרשם בקשה של חברי-האגודה להורות על פירוק – אין די ברוב רגיל של החברים, ונדרשת לכך בקשה של לפחות שלושה-רבעים מכלל החברים. זאת ועוד: גם כאשר מורה הרשם על פירוקה של אגודה – קיימת זכות ערעור על ההחלטה, לכל חבר-אגודה, תוך חודשיים מפרסום צו-הפירוק.

  במקרה המתואר בשאלה, יש להניח כי הרשם יבדוק, בין היתר, את שאלת תיפקודה של האגודה למימוש מטרותיה, ואת שאלת קיומו של גורם חליפי מתאים לביצוע אותן מטרות, ככל שהן רלבנטיות בהווה ולעתיד. אם לשואל עמדה ועניין לגבי שאלת פירוקה של האגודה – לחיוב או לשלילה – יוכל להעלות את טענותיו בפני הרשם, רצוי בעזרת עו"ד.
  בכל מקרה, ראוי לגייס בעלי-עניין נוספים, השותפים לאותה עמדה - הן למתן משקל נוסף לטענות בפני הרשם, והן למימון ההוצאות שיהיו כרוכות בכך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.