גביית תשלום כפול של מס לאגודה שיתופית על אותו נכס לילדים וההורים הגרים בו - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דביר שימחון

  נשלח ע"ידביר שימחון 11:31, 24 בפברואר 2016

  אנו גרים ביחד עם ההורים באותו הנכס בישוב קהילתי, ההורים הם חברים האגודה השיתופית ואנו לא חברים, לאחרונה הישוב העלה להצבעת החברים החלטה שגם ילדים נשואים שגרים בישוב עם ההורים (גם אם הם לא חברי אגודה) ישלמו מס חבר לאגודה (לכאורה עבור שרותים שהאגודה נותנת לתושבים). בהחלטה זו הם עושים הבחנה: מחוייב בתשלום מי שלדעתם יש לו בנכס אחד 2 כלכלות בית - אזי ישלם מס כפול, לא יחוייב - משפחות נוספת באותו המצב למי שיש לו כלכלת בית אחת, בראייתם זה אם אחד מההורים לא בחיים אז כאילו ההורה הנותר גר אצל הילדים, וזאת אפילו למרות שבפועל דווקא ההורה המבוגר הוא החבר באגודה הילד שלו או משפחתו . שאלתי האם זה חוקי לדרוש מס חברכפול מאותו נכס/משפחה רק כי הילד ומשפחתו גרים עם ההורים באותה הדירה? האם יש מקום להבחנה של כלכלת בית כפולה - והאם יש להם את הסמכות לכך? והאם יש לנו סיכוי להתמודדות משפטית כנגד ההחלטה?

  השב
 • 23:18, 24 בפברואר 2016

  שלום רב!
  מסי-חבר זכאית האגודה לדרוש ולגבות מחברים בלבד. ככל העולה מהשאלה, מדובר בדרישות לתשלומים בעבור שירותים "יישוביים" מקובלים, לרבות על-דרך השתתפות במימון פעילויות ואמצעים המיועדים לצרכים חיוניים ( או צרכים מקובלים ) של תושבי היישוב בתור שכאלה.
  עוד נראה מהשאלה, כי נעשו כאן מאמצים לגיבוש קני-מידה מתאימים להיקפי-ההנאה של משפחות התושבים משירותי-היישוב , לשם קביעת בסיס לחלוקת נטל המימון הכללי; קנה-מידה של "בית-אב" או יחידה משפחתית-כלכלית - מקובל למדי בתחום המדובר.
  מי שסבור כי יש בידו פתרון שאינו מותיר שום תושב בהרגשת-קיפוח, או שבידו לפחות קנה-מידה עדיף מהקיים – יתכבד לפרטו ולהציגו לציבור ביישוב, לבחינתו ולבחירתו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.