האם ניתן לקבל החלטות באגודה שיתופית באמצעות הצבעה דיגיטלית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יובל לודר

  נשלח ע"ייובל לודר 13:09, 7 במאי 2016

  שלום, נכון להיום ההצבעה ביישובי מתקיימת באמצעות הגעה לקלפי בשעות מסוימות וביצוע הצבעה באמצעות פתק. הדבר יוצר בעיה מאחר וחל' מהאנשים אינם יכולים להגיע, מסיבותיהם שלהם, ולכן ההצבעה אינה מאוזנת. נאמר שבעבר בוצעה פנייה ל"ברית פיקוח" והם קבעו שלא ניתן להחליף את ההצבעה המסורתית בהצבעה ממוחשבת. שאלתי היא: האם "ברית פיקוח" מוסמכים לקבוע דבר שכזה ? האם יש מניעה לעבור מהצבעות מסורתיות להצבעות דיגיטליות ? תודה, יובל

  השב
 • 12:51, 8 במאי 2016

  שלום רב!
  יתכן כי "ברית הפיקוח", אשר נשאלה בנושא, כמתואר בשאלה – לא התכוונה "לקבוע", אלא רק להצביע על המצב המשפטי הקיים ולהזהיר מפני הצבעה-שלא-כדין. מכל מקום:
  ב"תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה ), תשל"ה-1975", המחייבות בעניין הנדון, נקבע בתקנה 11, כי "ההצבעה באסיפה הכללית תהיה בהרמת ידיים" של החברים-הנוכחים, או כתחליף – "בדרך אחרת שנקבעה בתקנות האגודה" ((= תקנון האגודה )); לפי המקובל: בהצבעה חשאית ע"י פתקי-הצבעה, המוכנסים לקלפי בידי חברים, בעלי זכות-הצבעה.
  בדרכים הנ"ל, המוכרות בדין, ניתן לקבל החלטה בת-תוקף של אסיפה כללית – היינו: הצבעה הניתנת לבקרה ולבדיקה, בשאלה הבסיסית ההכרחית של ביצוע ההצבעה רק ע"י זכאים לכך! ניסיון לשלב בתקנון-האגודה תחליף מוצע כ"דרך אחרת" לעניין תקנה 11 הנ"ל, עלול להיפסל ע"י רשם-האגודות-השיתופיות ( אשר באישורו מותנה כל תיקון לתקנון-אגודה ) – אם בהצעה אין כדי להבטיח, כי כל הצבעה נעשית ע"י מי שזכאי להצביע.
  עוד יצוין, בהקשר, כי ברוב הגדול של המקרים בהם מתקשה חבר-אגודה להגיע להצבעה, ידוע לו הדבר מראש, והוא זכאי להסתייע בדרך של הצבעה ע"י שליח, המצויד בייפוי-כוח בכתב, בתנאים ובמיגבלות הקבועים לכך בדין ( לגבי אלה כבר הגיעה העת להרחבה כלשהי ולצמצום מיגבלות, ע"י מחוקק-המשנה או הרשם ); המקרים בהם הקושי להצביע מתעורר אצל החבר באופן בלתי-צפוי, הינם מעטים למדי, ולא נראה כי הם מצדיקים חריגה מהסדרים מקובלים.
  מרדכי שחם, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.