שינוי סווג אגודה מאגודה שיתופית לכפר שיתופי - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אמירה

  נשלח ע"יאמירה 16:07, 22 במאי 2016

  הצטרפתי לאגודה שיתופית אולם עם השנים החליטו חברי האגודה לשנות את הסיווג מאגודה שיתופית לכפר שיתופי. 1. האם עצם השינוי עצמו באופן אוטומטי טעון חברות מחדש? או שבאופן אוטומטי החברות ממשיכה? 2. מבלי להיכנס לעומק התקנון, מה ההבדל במהות עצמה בין "אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית" לבין "כפר שיתופי"?

  השב
 • 23:23, 22 במאי 2016

  שלום רב!
  "תקנות האגודות השיתופיות ( סוגי אגודות ), תשנ"ו-1995" מפרטות את "סוגי האגודות שהרשם יקבע שיוך אליהם", תוך קביעה כי "אגודה יכולה להיות שייכת ליותר מסוג אחד" ( תקנה 3 שם ).
  "כפר שיתופי" ( סוג מס' 3 בתקנות ) מוגדר כ"אגודה...ביישוב כפרי, שמטרותיה העיקריות הן לארגן את התיישבות חבריה, המחזיקים ברכוש פרטי ומקיימים שיתוף בשירותים או במפעלים יצרניים, חקלאיים או אחרים."
  "אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית" ( סוג מס' 8 ) הינה "אגודה שעיקר מטרותיה הן ארגון התיישבות חבריה בקהילה וניהול חיי הקהילה בישוב, כמפורט בתקנון האגודה."
  נראה כי אלה הם סוגי-האגודות הנזכרים בשאלה, אך לא למותר להזכיר את סוג מס' 4 בתקנות: "ישוב קהילתי כפרי – אגודה שהיא ישוב כפרי, שמטרותיה העיקריות הן ארגון התיישבות חבריה כקהילה המקיימת שיתוף בהקמת מפעלים יצרניים ובמתן שירותים וניהול חיי הקהילה בישוב, כמפורט בתקנון האגודה."
  יש להניח, כי אם שונה סיווגה של האגודה המדוברת, כמתואר בשאלה – נעשה הדבר על-פי החלטת רוב מתאים של חברי-האגודה, תוך הסדרת התאמות בתקנון-האגודה, עם אישור רשם-האגודות-השיתופיות למהלך, ומכאן – גם בהתאמה למציאות, לצרכי החברים ולרצון רובם.
  שינוי סיווג מותיר בעינם את קיומה של אותה אגודה שיתופית ואת חברותו של כל מי שהיה, באותה עת, חבר כדין באגודה.
  מרדכי שחם, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.