תשלום דמי כניסה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אורה

  נשלח ע"יאורה 14:50, 5 בנובמבר 2012

  שלום, לאחר ועדות/מבחנים/ראיונות התקבלנו לישוב מסויים. במהלך החודשים בהם עברנו את כל התהליך, ידענו כמה נשלם על הבית, כמה נשלם מיסי ישוב וכו'. לאחר שרישמית התקבלנו לישוב התקבלה החלטה שעל כל משפחה שקונה בית יש תשלום של 20 אלף ש"ח. רק כחודשיים לאחר שכבר נכנסנו לבית נזכרו להודיע לנו על כך. הישוב שייך לאגודה השיתופית שאנו לא מעונינים להיות חברים בה. הישוב טוען שאנו חייבים לשלם את הסכום הזה, גם אם היתה טעות ולא הודיעו לנו על כך. מיותר לציין שכתוצאה מכל ההוצאות הרבות בקניית בית אנו בחובות גדולים, אבל לא נראה לי שזה חשוב, הנקודה היא שלא הודיעו לנו מראש על הוצאה כזו. האם אנו באמת חייבים לשלם או שכדאי ללכת לבית משפט?

  השב
 • 13:30, 6 בנובמבר 2012

  שלום רב!

  לפי השאלה, נתעוררה האגודה לדרוש תשלום ממשי נוסף, רק לאחר סיכום על מכלול התשלומים ברכישה ובקליטה, ואף לאחר מסירת החזקה המלאה בבית שנרכש. בנסיבות כאלה, יתכן כי טעותה של האגודה ( אשר כמובן לא נבעה מהרוכשים ), חוסמת אותה משפטית מניסיונות-תביעה.
  בכל מקרה, רצוי להסתייע כאן בהתייעצות עם עו"ד, אשר תכלול פנייה מטעמכם אל האגודה ו/או אל יועצה המשפטי, להבהרת הנקודה המשפטית על-פי המסמכים שנחתמו ( ונסיבות רלבנטיות אחרות, אם ישנן ), על מנת שהאגודה תחזור בה מדרישתה, בדרך מושכלת-מוסכמת, אם אכן מדובר בטעות "חוסמת".
  אם היתה זו טעות בודדת מצד האגודה, יהיה לה קל "לספוג" את תוצאות טעותה; ואם לאו - ניתן יהיה לגייס רוכשים אחרים לטיפול משפטי משותף מול האגודה.

  עם כל זאת, ומכיוון שמדובר בהתקשרות, שאיננה רק "נדל"נית", אלא גם חברתית-קהילתית:
  אם המדובר בדרישת-תשלום של דמי-השתתפות בתשתיות קיימות ביישוב ( שמומנו ע"י האגודה ), אשר מעלות את ערך הבית שנרכש - ראוי להציע, כי בעת מכירת הבית בעתיד, תחושב תוספת-ערך תואמת ושיעורה ישולם אזי לאגודה, מתוך התמורה שתתקבל.
  אם יתברר, מאידך, כי טעות האגודה אינה חוסמת משפטית את תביעתה - ניתן גם אז לדרוש, כי התוספת המגיעה לה ( ככל שהיא מגיעה כדין ובגבולות תנאים המחייבים את האגודה ) תשולם בפריסת-תשלומים נאותה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.