ועדת ביקורת - אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • לוי יוסף

  נשלח ע"ילוי יוסף 12:53, 13 ביוני 2016

  שלום רב, רצינו לדעת האם נוהל בחירות לועדת ביקורת לאגודה שיתופית מצריך בחירות בתיבת קלפי גם במידה ויש רק בין שלושה לחמישה מועמדים (לפי התקנון ועדת ביקורת תמנה מינימום 3 חברים ומקסימום 5) או שבגלל שהמספר של המתנדבים לועדת ביקורת הינו רק חמישה (או ארבעה לצורך הענין) אזי הם נבחרים באופן אוטומטי? תודה על המענה!

  השב
 • 10:06, 14 ביוני 2016

  שלום רב!
  על-פי "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )", מוסדות האגודה השיתופית, כולל ועדת-ביקורת, מתמנים ע"י האסיפה הכללית, בבחירות על-פי קולות החברים : בהצבעתם במעמד ההתכנסות בהרמת-ידיים, ולפי דרישת 10% לפחות מהנוכחים באסיפה ( או לפי הוראה בתקנון-האגודה, אם ישנה כזו ) – בהצבעת חברים בקלפי.
  האם ניתן "לחסוך" הצבעת-חברים בבחירת מוסד של האגודה, כאשר מספר המועמדים אינו עולה על מספר מינויי-הבחירה העומדים להצבעה? לדעת הח"מ, מנהל-הפורום – התשובה שלילית, וזאת הן מטעם עקרוני והן מטעם מעשי; מוצע ומומלץ להעמיד את רשימת המועמדים להצבעה, ולקבל לגבי המועמדים כולם ( אפילו כחטיבה אחת – "אן בלוק" ) החלטת-מינוי של האסיפה הכללית ( או החלטת-ביניים בדבר הארכת המועד להצגת מועמדויות ). החלטה כזו הינה תנאי הכרחי למינוי מוסד של האגודה השיתופית, וכל ניסיון "להסתפק" בהודעת ועדת-הקלפי על המועמדים ו"בחירתם" עלולה להימצא, בכל הליך משפטי עתידי, כעקיפה לקויה וחסרת-תוקף של האסיפה הכללית וסמכותה.
  אמנם, בהליכי בחירות מוניציפאליות של "ועד מקומי" קיימת הוראת-דין מיוחדת, המתירה התמנות בדרך זו, אך גם לפיה – יש עדיין צורך באישור של גורם אובייקטיבי מוסמך, ואין די בהכרזה של ועדת-הקלפי בלבד. מכל מקום – הוראה מיוחדת כזו איננה קיימת בדינים הנוגעים לבחירת מוסדות האגודה השיתופית, ולא בכדי: הבדלים ממשיים קיימים בין הליכי הבחירות המוניציפאליות הנתונות למסגרת פיקוח וניהול ממשלתיות ובהיקף רחב, לבין הליכי בחירה בתאגיד פרטי כאגודה שיתופית.
  מרדכי שחם, עו"ד

  תגובה
 • 07:05, 15 ביוני 2016

  תשובתך המפורטת עזרה לנו מאוד. תודה גדולה לך והמשך יום טוב.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.