האם יש תוקף לחוזה אשר נחתם מול האגש"ח. - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 12:55, 14 באוגוסט 2016

  בשנת 2010 חתמנו על מסמכי האגש"ח מתוך התנאיה שאם כן רק אז נוכל לקנות שטח בהרחבה ולבנות את ביתתנו המסמכים היו של האגש"ח הישן - חשבון הבנק של ועד הקיבוץ. בינואר 2015 לאחר שרשם החברות קבע שחשבון האגודה לא יכול להתנהל עם חשבון הקיבוץ הוחלט לפתוח ח-ן חדש עם מס' אגודה חדש השאלה היא האם האגודה הייתה חייבת מתוקף השינוי להחתים מחדש על טפסי ההתחיייבות לאגודה? והאם יש תוקף לחתימה המקורית שהרי חוייבנו לחתום אם ברצוננו לקנות שטח לבניית בית?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

  מרדכי שחם, עו"ד - מנהל הפורום,מנהל הפורום

  18:56, 14 באוגוסט 2016

  שלום רב!
  כדי להתייחס לשאלה כאן, יש צורך "לעשות סדר" במונחים ששולבו בה:
  "אגש"ח" הם ראשי-התיבות של "אגודה שיתופית חקלאית", שהיא האגודה ההתיישבותית אשר במסגרתה הוקם הקיבוץ ( או המושב, במקרה אחר ). זאת – להבדיל מאגודה שיתופית קהילתית, אשר במקרים רבים הוקמה כדי לאגד את תושבי היישוב ולספק להם שירותים בתור שכאלה.
  כל קיבוץ או מושב מאוגד כאגודה שיתופית, המנוהלת ע"י ועד-הנהלה; בצד האגודה וועד-ההנהלה שלה, עשוי להיבחר, בנפרד, "ועד מקומי" ליישוב – ועד שהינו רשות מקומית, כמעין-שלוחה של המועצה האזורית.
  יש להניח, כי האגודה החקלאית-ההתיישבותית של הקיבוץ החתימה כאן את המשתכנים ב"הרחבה" על מסמכי-התחייבות מקובלים, הבאים להבטיח התנהלות של הציבור החדש ושל יחידיו - תוך כיבוד המסגרת ההתיישבותית-החקלאית הוותיקה, עם כיבוד המסגרת הקהילתית המתרחבת ביישוב קטן ומבודד יחסית ( כפי שייוותר הקיבוץ גם לאחר השלמת ה"הרחבה" ).
  עוד עולה מן השאלה, כי היה ניסיון להסתייע בחשבון-בנק של אגודת-הקיבוץ או של "הועד המקומי", לעניינים כספיים של פעולות קהילתיות, ועל כך באה החלטה של רשם-האגודות-השיתופיות על הצורך בהפרדה חשבונאית. בחשבון-הבנק שנפתח לעניין, בעקבות החלטת הרשם – הופיעו, כמובן, מספר חדש של חשבון ומספר-ההתאגדות של האגודה בעלת-החשבון ( כנראה – האגודה הקהילתית, אשר הצטרפות אליה נכללת לרוב בהתחייבויות המשתכנים ב"הרחבה" ).

  ברור למדי, כי כל אגודה המעורבת בעניין נותרה על כנה, כתאגיד הכשיר להמשך פעילותו, מבלי שנפגעו זכויותיה על-פי כל הסכם או התחייבות כלפיה – אלו נותרו בתוקפם, כל עוד לא בוטלו, גם אם לביצוע יעדים, מטלות ופעולות כספיות נפתח חשבון-בנק חדש.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.