חיוב שמירה בפועל באגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שלמה

  נשלח ע"ישלמה 09:16, 9 באוקטובר 2016

  שלום רב, עיינתי בחוזר מנכל בנושא שמירה ב2013, ולא הצלחתי למצוא התייחסות להתנהלות שמירה בועד מקומי/אגודה שיתופית (מתנהלים בזהות ועדים) 1. רציתי לברר לגבי הסמכות של האגודה הקהילתית לחייב כל אדם לשמור בפועל, האם תקין ? 2. רוב האנשים אינם שומרים בפועל. הועד טוען כי על האדם למצוא מחליף, ולכן יש מס' בחורים שמקבלים כסף "מזומן", בלי תלוש, בלי ביטוח וכו'. ויש נציג האוסף בשבילם הכסף מחברי האגודה שלא שומרים. ושוב - האם ניתן לחייב חבר לשלם ככה ? האם ניתן לקנוס אותו אם לא הגיע לשמירה ולא דאג למחליף ? תודה רבה שלמה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

  מרדכי שחם, עו"ד,מנהל הפורום

  13:22, 19 באוקטובר 2016

  שלום רב!
  סעיף 8 בחוזר מנכ"ל משרד-הפנים 3/2013 נושא כותרת "היטלי שמירה במועצות אזוריות", והוא פותח בהתייחסות ליישובי המועצה האזורית כ"גוף מוניציפאלי אחד."
  כל "ועד מקומי" ביישוב מיישובי "המועצה האזורית" הינו מעין-שלוחה של המועצה האזורית, והוא חייב לפעול בתיאום עמה ולפי הנחיותיה ואישוריה - במיוחד בנושא של שמירה ואבטחה.
  במקרה המדובר, מוצע לפנות לעוסקים בנושא במועצה האזורית ( או לראשי המועצה ישירות ), ורצוי – בשיתוף הועד המקומי או באמצעותו. חזקה על המועצה האזורית כי יימצא אצלה מענה למכלול השאלות שכבר התעוררו, וחזקה על הועד המקומי ( אף ב"כובעו" הכפול, אם קיים כזה ) כי יפעל בנושא על-פי הוראות משרד-הפנים והמועצה האזורית.
  מי שסבור, כי הוראות או התנהלויות של המועצה האזורית אינן תואמות את הוראות-הדין – יוכל לפנות אל העוסקים בנושא במשרד-הפנים ( כולל הלשכה המשפטית של המשרד ), או תחילה – אל היועץ המשפטי של המועצה האזורית, כמי שהנושא בתחום טיפולו ואחריותו כלפי המועצה וכלפי ציבור תושביה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.