בן ממשיך במושב- שאלה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • גיל

  נשלח ע"יגיל 09:38, 30 ביולי 2012

  רציתי לדעת אלו חובות וזכויות יש לבן ממשיך במושב?

  השב
 • 00:08, 31 ביולי 2012

  מעמדו של "בן-ממשיך" בנחלה משקית במושב ( עם הזכויות והחובות בהקשרו ) הינו נושא רחב ומורכב, אשר איננו מנותק מן המציאות "בשטח". התוכן הממשי של מעמד "בן-ממשיך" עשוי להשתנות על-פי הנסיבות, ממקרה למקרה: כך, למשל, מערכת הזכויות והחובות של מי שרק מונה פורמלית כבן-ממשיך ( בהודעה מתאימה בכתב מהורים או מהורה אל אגודת-המושב, ובהעדר סירוב והליך בוררות נוגד מצד האגודה ), שונה מזו של "בן-ממשיך" אשר הקים מכספיו בית-מגורים במשק, בצד בית-ההורים, ובמיוחד - אם תרם מצדו בפעילות במשק, בעבור ההורים או בצדם.יש לקחת בחשבון, כי לנושא "בן-ממשיך" במשק במושב ישנן השלכות ביותר ממישור אחד: לא רק מול אגודת-המושב בשאלת חברות בו, אלא גם מול מינהל מקרקעי-ישראל עקב בנייה והשקעות במשק בידיעת המינהל, וכן - במישור המשפחתי.יצויין עוד, כי קשיים מתקופת העבר, אשר נבעו מהאיסור לפצל את המשק במושב, אמורים להתמתן משמעותית בעקבות האפשרויות שנוצרו לבעלי-המשק: הן להמלצה על בן שני לקליטה במסגרת ה"הרחבה-למגורים במושב, והן באפשרויות שנתווספו לאחרונה לגבי בנייה ומגורים לבני-משפחה במשק, אף תוך פיצול חלקי מתוכו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.