open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     • 15 ביולי 2017

      התנהלות רשלנית של האגודה מול משפחה חברה- האם מצדיקה החזר הוצאות ייעוץ עו״ד

      שלום רב, ענייננו בהליך הרחבת בנים באגודה במסגרתו בנים ממשיכים רכשו מגרשים לצורך בנייה. הוריי, חברים ותיקים במושב, התנגדו לנספח הבינוי שקבע כי שורת מגרשים תיבנה מול ביתם, באופן בו תיחסם קליל הגישה ברכב למגרשם וכן כי כל צד מערב, כיוון האוויר היחידי הקיים במגרשם כעת, גם הוא ייחסם קליל. בקשתם היתה, עוד בטרם המגרשים נקנו ע״י בנים, כבר ב2014, כי ירווחו את המגרשים החוסמים באופן בו יהיה פרוזדור אוויר ואור למגרשם.
      לצערי, בשל פוליטיקה פנימית והשתייכות הוריי ״למחנה הלא נכון״, מזכיר המושב ממש ״מרח״ אותם. הבטיח שהעניין יטופל לשביעות רצונם, הזמין אותם להישמע בפני חברי המזכירות, וגם שכבר הושגו פתרונות לא קידם אותם וזאת מבלי ליידע את הוריי.
      כעבור זמן רב, משהבינו הוריי כי תוכניות ההרחבה ממש מתקדמות, ומשהבינו שאין למי לפנות באגודה. פנינו לוועדה המקומית לתכנון ובנייה על מנת להבין מה עלינו לעדות. הוועדה מסרה כי אין זכות להתנגד לנספח בנייה וכי עלינו לפנות אך ורק לאגודה ולמצוא פתרונות מולם. עוד הבנו כי קיימת בעיה תכנונית רצינית בתכנון המגרש החדש הגובל עם מגרש הוריי ושאין מנוס מלהסדיר את העניין מול האגודה.
      בצר לנו, נוכח תחושת חוסר האונים פנינו לעו״ד שמתמחה בתכנון ובנייה. בזכותה הסכימו לשמוע אותנו נוכח בקשתה לקיום פגישה במשרדי הוועדה לתכנון ובנייה בהשתתפות יועמש המועצה האזורית.
      באותה הפגישה הגענו להסכמות, שאילו היו באמת שומעים אותנו לפני כן היו מושגות מזמן. גם הסכמות אלה לא התקדמו לשום מקום, שכן כל שהיה על האגודה לעשות לצורך קידום ההסכמות (העברת טיוטות הסכם ותשריט לחתימתנו). למרות תזכורות חוזרות ונשנות על ידינו, האגודה, בהובלת המזכיר, גררו רגליים ושוב מרחו אותנו, עד שהודיעו בפרסום לחברים כי עבודות הפיתוח מול בית הוריי עומדות להתחיל וכי הטרקטורים עולים אוטוטו. שוב, בצר לנו, פנינו בסיוע עוה״ד לוועדה המקומית וביקשנו כי עבודות הפיתוח ייעצרו. רק מכתב זה הוביל את האגודה לשבת איתנו ולהגיע להסכמה. זאת תוך איומים וכעס רב מצד מזכיר האגודה.
      כעת, משועממים אנו בפני סיום העניין (לא מיותר לומר שלא לשביעות רצוננו), ומשאיננו רוצים לצאת קרחים מכאן ומכאן, ביקשנו לקבל מהמזכיר את הוצאות הייעוץ המשפטי שנאלצנו לקחת בלית ברירה. בקשה זו נשענת מלבד על טענתנו כי המושב התרשל בטיפול הסכסוך מולנו ולא הותיר לנו ברירה, גם על תקדימים לפיהם מזכיר היישוב העביר החזרים למספר משפחות חברים שהסתכסכו מול האגודה ושניהול הליך משפטי מול האגודה והפסידו.
      במסגרת הפגישה האחרונה דרשנו לקבל את החזרי הייעוץ המשפטי (כ-20,000 שח), ומזכיר האגודה סירב לכך בטענה כי הוריי לא פעלו בהתאם לתקנון האגודה וכי היה עליהם לפנות למגשר ולא לעו״ד. כדי ״להיפטר״ מאיתנו אמר כי יביא את העניין בפני חברי המזכירות וכי אלה יחליטו. כמה נקודות חשובות:
      1. ברשותנו הודעות דוא״ל רבות בהן מצהיר המזכיר כי אנו צודקים וכי העניין יטופל. כמו כן ברשותנו הודעות דוא״ל של תזכורות רבות ששלחנו למזכיר.
      2. בשביל הוריי ההוצאות הן סכום רציני ובעיקר, תחושתם כחברי אגודה ותיקים כל כך רעה שאם סכום זה לא יוחזר לפחות איני יודעת איך ימשיכו להתגורר במקום.
      שאלתי כעת היא אחת:
      אם חברי המזכירות לא יאפשרו את השבת הוצאות המשפט, מה שצפוי לקרות, לאן עלי לפנות לצורך תלונה על התנהלות האגודה ומזכירה אל מול הוריי? מי עומד מעליהם ומי מפקח על החלטותיהם?? לא יכול להיות שייגרם חוסר צדק שכזה במדינה מתוקנת, אפילו שאדם בוחר לחיות במסגרת אגודה שיתופית...
      אודה לפירוט הפרוצדורה.
      תוד

      15 ביולי 2017
     • מנהל הפורום עו"ד מרדכי שחם, מנהל הפורום 16 ביולי 2017

      שלום רב!
      ראשית, יש לקוות כי תהיה היענות חיובית מצד האגודה, במיוחד אם ישנם תקדימים במושב המדובר, להחזר הוצאות משפטיות, כאמור בשאלה. אם לא כך יקרה – יש לבדוק את תקנון האגודה בנושא "יישוב סכסוכים" ( עותק שלם ועדכני של התקנון חייב לעמוד לעיון החברים במשרדי האגודה, עם אפשרות צילום או העתקה ) , ויש להניח כי יימצא בו סעיף-בוררות לגבי תביעת-חברים כנגד האגודה.
      ייעוץ משפטי הנדרש כאן, יכלול כנראה בדיקה, גם לגבי התנהלותו של המזכיר, ולשאלה הנוספת של אחריותו האישית בפרשה ( כך, לכאורה, עולה מהתיאור בשאלה ). מומלץ כי לעוה"ד שייבחר – לשלב ראשוני-בסיסי של ייעוץ ושל דרישה והתראה בכתב – יהיה ניסיון בתחום המושבי; בהקשר לתחום התכנוני השלוב במקרה – תינתן לעוה"ד הנ"ל השלמה, ממי שסייעה להורים כמומחית בתחום התכנון-והבניה ( כאמור בשאלה ), וזאת במידע, במסמכים ובהבהרות.

      כהערת-אגב: נראה כי הצגת המקרה והשאלה בפומבי, טרם תשובת האגודה, הינה מעט בטרם-זמנה. גם אם הפרשה כולה מעוררת תחושות קשות אצל המשפחה הנפגעת – יש לראות את הדברים ברוח מעשית, ובגישה מחושבת של איפוק ושיקול-דעת. בהקשר זה: אם היתה רשלנות מצד האגודה ו/או מצד בעלי-תפקידים שבה, כלפי חברי-אגודה - וודאי אין מקום לכך, שהנפגעים עוד "יענישו" את עצמם, כפי שנרמז פה ושם בתיאור רחב-ההיקף שבשאלה. אם נפגעו חברי-אגודה עקב רשלנות, עליהם לעמוד על זכויותיהם להשבה ו/או לפיצוי, וישנם עורכי-דין בישראל, שייעודם ומקצועם לסייע בכך.

      16 ביולי 2017
     forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
     close the form