העברת המשק לאחד הילדים - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • גילה

  נשלח ע"יגילה 12:05, 2 באוגוסט 2012

  שלום, אנחנו 4 אחים ואחיות. אבינו נפטר לפני כמה חודשים, ואמי החליטה להעביר את המשק לאחד האחים. האם אין לנו זכויות? (הכוונה לשאר האחים)

  השב
 • 15:51, 2 באוגוסט 2012


  שלום רב!
  ככלל, בהעדר צוואה - נכס-עזבון של נפטר עובר בירושה ליורשיו, מכוח "חוק הירושה, תשכ"ה-1965" ולפי החלוקה הקבועה בו ( לרוב - לבן-זוג ולצאצאים ); ברם, לגבי נחלות במושבי-עובדים המצב המשפטי שונה: זכויות-המתיישבים בכל נחלה כזו, המוגדרות מראש מול בעלי-הקרקע ( המיוצגים ע"י מינהל-מקרקעי-ישראל ) ומול אגודת-המושב, אינן ניתנות לירושה, בעיקר כדי למנוע את פיצול הנחלה.
  כאשר נפטר אחד מבני-הזוג, אשר זכויות-המשק רשומות בשמם - עוברות זכויות הנפטר, במלואן, לבן-הזוג הנותר ( כך גם אם הבעל לבדו היה רשום ככזה, אם רעייתו היתה בעלת זכויות של מתיישבת במשק ).
  במקרה בו מועברות זכויות במשק מהורה לצאצא - חשוב להסדיר ולשריין להורה-המעביר זכויות להבטחת צרכיו וקיומו בכבוד ( כולל צרכים סיעודיים אפשריים ) לכל אריכות ימיו, כן ירבו; זאת, כפי שהמשק היה מהווה למטרה זו ( אם אין נכסים אחרים שיתאימו לצורך זה ).
  עם כל זאת, בנוגע למעבר זכויות במשק, או לכוונה לעשות כן - יש לפנות לייעוץ לעורך-דין הבקי בתחום, תוך הצגת תמונת-המצב במלואה; כל זאת, גם כדי למנוע החרפת יחסים במשפחה, וכדי להבהיר דברים לאשורם, במקרה המסויים שעל הפרק.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.