• 5 בינואר 2013

  שינויי בתקנון אגודה שיתופית ע"י חברי הנהלה

  אני עובד אגד משנת 1970 בן 64 שנה.
  מוגבל בעבודה ע"י אגד וע"י קרן הפנסיה והשכר מחולק: 67% שכר מאגד ו33% מקרן פנסיה,זה בשל מצבי הבריאותי אחרי התקף לב וצינתורים רבים וחולה סכרת.
  קיבלתי מכתב מהנהלת אגד שבישיבה שקויימה הוחלט שמעתה מ-3/2013 התנאים הסוציאליים בשכר שלי יהיו עפ"י אחוז המשרה בה אני עובד בפועל באגד דהיינו 67% שזה כולל הפרשות לקרן הישתלמות יוקטנו בהתאם !וכן ימי החופשה שנתית, ימי הבראה וימי מחלה.
  וברצוני לשאול :האם שינויי בתקנון יכול להעשות ע"י חברי הנהלה או יש צורך בהצבעת החברים? שכן מדובר בקואופרטיב.

  5 בינואר 2013
 • 6 בינואר 2013

  שינויי בתקנון אגודה שיתופית ע"י חברי הנהלה

  לעו"ד שחם מרדכי שלום רב!
  קיבלתי את תשובתך וברצוני להבהיר דבר שלא הבהרתי בפנייתי מ05/01/13 אני עובד באגד כחבר באגודה. מכתב בנוסח זה נשלחלא רק אליי אלא לכל העובדים עם הגבלה בשעות העבודה בשל מצב בריאותי ובמכתב מצויין בחלקו העליון המילה משפטית ומתחתיה הספרות 181212-08
  ובמכתב מצויין מפורשות באלו המילים :ביום 22.10.12(המכתב נשלח אליי רק חודשיים אחרי ההחלטה ב-26/12/2012) אישרה הנהלת אגד את שינויי התקנון הסוציאלי בנושא חופשה ,מחלה, ופגיעה גופנית שינויי התקנון יכנס לתוקפו ב 1.01.2013 ובשל עניין טכני בעדכון המערכת זה יחול מ-03/2013 ולכן רציתי לדעת האם לשינויי תקנון בקואופרטיב אין צורך בהצבעה של כלל החברים? שוב תודה מראש על תשובתך

  6 בינואר 2013
  • 6 בינואר 2013

   שינויי בתקנון אגודה שיתופית ע"י חברי הנהלה

   שלום רב!
   תשובת הח"מ ( כתשובות רבות אחרות משלו בניהול פורום זה ) פורטה בגישה מרחיבה, גם כדי "לכסות" מראש קיומם של פרטים צפויים חסרים מצד השואל. אכן, גם לאחר ההבהרה הממשית בשאלת-ההמשך – נותרת תשובת הח"מ בעינה וכלשונה.
   עם זאת – הערות-אגב אחדות בעקבות המידע החדש:
   אם "התקנון הסוציאלי" הינו חלק מתקנון של אגודה-שיתופית ( קואפרטיב "אגד" או אגודת "קרן הגימלאות" ) – הרי תקנון כזה איננו נתון לשינוי ע"י ההנהלה. מאידך, יתכן כי מדובר בחלק של הסכם או הסדר שאיננו בגדר תקנון-אגודה, אלא חלק ממערך תנאים של יחסי-עבודה וביטחון סוציאלי; ברם, גם במקרה כזה אין מקום לשינוי חד-צדדי ( מה גם שינוי ממשי לרעת העובד ), כפי שתנאי חוזה-עבודה אינם נתונים לשרירות מעביד.
   לסיום: מכיוון שהשואל הנכבד איננו לבדו במערכה – קל לו לגייס כוחות לבירור משפטי מקיף ויסודי של עו"ד-מומחה/ית בדיני עבודה, ולצעדים משפטיים לפי הצורך.

   6 בינואר 2013
 • 6 בינואר 2013

  שינויי בתקנון אגודה שיתופית ע"י חברי הנהלה

  שלום רב!
  עם הצער על קשיי הבריאות והתעסוקה אצל השואל הנכבד, ועם האיחולים לבריאותו השלמה – נראה כי המקרה מתאים לפורום דיני עבודה, וכי גם שם יומלץ על פנייה בהקדם לעו"ד המתמחה באותו תחום.
  בכל הקשור לתנאי עבודה של עובד, המועסק ע"י תאגיד, חלים – בראש וראשונה – דיני העבודה וכל הסכם-עבודה החל על העובד; זאת – אפילו כאשר העובד הינו גם חבר, שותף או בעל-מניות בתאגיד-המעסיק. תשומת-הלב מופנית לתשובתנו מיום 13/8/12 בפורום זה.

  ככל העולה מן השאלה, במקרה זה מדובר בצעדי-יישום של סמכות ההנהלה ( ולא בשינוי של תקנון, המצריך החלטת אסיפה כללית ברוב מיוחד ); אולם גם אם תקנון-האגודה יימצא רלבנטי – הרי עו"ד הבקי בתחום דיני-עבודה, יידע להתמודד גם עמו.
  בהקשר זה: בעבר כבר שימש תקנון "אגד" בידי הנהלת-האגודה, מול חבר-עובד, בדיון שהגיע להרכב מורחב של בית-המשפט העליון ( פסק-הדין בפרשת "אגד נ' יעקב" ); בית-המשפט העדיף שם את זכויותיו הסוציאליות של העובד על הוראה בתקנון.

  עם זאת, מומחה לדיני-עבודה יבחן, בין היתר, האם הייתה ( והאם קוימה ) חובה לשמוע תחילה את העובד טרם החלטת-ההנהלה, והאם עולה השלכה ברת-משמעות לטובת העובד מסיבות ומנסיבות מצבו המצער, ממשך-הזמן בו נהג ההסדר עד להחלטה, מעיתוי ההחלטה בגילו של העובד, ועוד. אם יתברר בבדיקה כזו, כי פעולת-ההנהלה עומדת בסתירה להוראה של דין, הסכם או תקנון – מלאכתו של עורך-הדין תהיה קלה יותר.

  6 בינואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?