שינויי בתקנון אגודה שיתופית ע"י חברי הנהלה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שמוליק

  נשלח ע"ישמוליק 20:27, 5 בינואר 2013

  אני עובד אגד משנת 1970 בן 64 שנה. מוגבל בעבודה ע"י אגד וע"י קרן הפנסיה והשכר מחולק: 67% שכר מאגד ו33% מקרן פנסיה,זה בשל מצבי הבריאותי אחרי התקף לב וצינתורים רבים וחולה סכרת. קיבלתי מכתב מהנהלת אגד שבישיבה שקויימה הוחלט שמעתה מ-3/2013 התנאים הסוציאליים בשכר שלי יהיו עפ"י אחוז המשרה בה אני עובד בפועל באגד דהיינו 67% שזה כולל הפרשות לקרן הישתלמות יוקטנו בהתאם !וכן ימי החופשה שנתית, ימי הבראה וימי מחלה. וברצוני לשאול :האם שינויי בתקנון יכול להעשות ע"י חברי הנהלה או יש צורך בהצבעת החברים? שכן מדובר בקואופרטיב.

  השב
 • 13:44, 6 בינואר 2013

  שלום רב!
  עם הצער על קשיי הבריאות והתעסוקה אצל השואל הנכבד, ועם האיחולים לבריאותו השלמה – נראה כי המקרה מתאים לפורום דיני עבודה, וכי גם שם יומלץ על פנייה בהקדם לעו"ד המתמחה באותו תחום.
  בכל הקשור לתנאי עבודה של עובד, המועסק ע"י תאגיד, חלים – בראש וראשונה – דיני העבודה וכל הסכם-עבודה החל על העובד; זאת – אפילו כאשר העובד הינו גם חבר, שותף או בעל-מניות בתאגיד-המעסיק. תשומת-הלב מופנית לתשובתנו מיום 13/8/12 בפורום זה.

  ככל העולה מן השאלה, במקרה זה מדובר בצעדי-יישום של סמכות ההנהלה ( ולא בשינוי של תקנון, המצריך החלטת אסיפה כללית ברוב מיוחד ); אולם גם אם תקנון-האגודה יימצא רלבנטי – הרי עו"ד הבקי בתחום דיני-עבודה, יידע להתמודד גם עמו.
  בהקשר זה: בעבר כבר שימש תקנון "אגד" בידי הנהלת-האגודה, מול חבר-עובד, בדיון שהגיע להרכב מורחב של בית-המשפט העליון ( פסק-הדין בפרשת "אגד נ' יעקב" ); בית-המשפט העדיף שם את זכויותיו הסוציאליות של העובד על הוראה בתקנון.

  עם זאת, מומחה לדיני-עבודה יבחן, בין היתר, האם הייתה ( והאם קוימה ) חובה לשמוע תחילה את העובד טרם החלטת-ההנהלה, והאם עולה השלכה ברת-משמעות לטובת העובד מסיבות ומנסיבות מצבו המצער, ממשך-הזמן בו נהג ההסדר עד להחלטה, מעיתוי ההחלטה בגילו של העובד, ועוד. אם יתברר בבדיקה כזו, כי פעולת-ההנהלה עומדת בסתירה להוראה של דין, הסכם או תקנון – מלאכתו של עורך-הדין תהיה קלה יותר.

  תגובה
 • 14:58, 6 בינואר 2013

  לעו"ד שחם מרדכי שלום רב!
  קיבלתי את תשובתך וברצוני להבהיר דבר שלא הבהרתי בפנייתי מ05/01/13 אני עובד באגד כחבר באגודה. מכתב בנוסח זה נשלחלא רק אליי אלא לכל העובדים עם הגבלה בשעות העבודה בשל מצב בריאותי ובמכתב מצויין בחלקו העליון המילה משפטית ומתחתיה הספרות 181212-08
  ובמכתב מצויין מפורשות באלו המילים :ביום 22.10.12(המכתב נשלח אליי רק חודשיים אחרי ההחלטה ב-26/12/2012) אישרה הנהלת אגד את שינויי התקנון הסוציאלי בנושא חופשה ,מחלה, ופגיעה גופנית שינויי התקנון יכנס לתוקפו ב 1.01.2013 ובשל עניין טכני בעדכון המערכת זה יחול מ-03/2013 ולכן רציתי לדעת האם לשינויי תקנון בקואופרטיב אין צורך בהצבעה של כלל החברים? שוב תודה מראש על תשובתך

  תגובה
 • 17:54, 6 בינואר 2013

  שלום רב!
  תשובת הח"מ ( כתשובות רבות אחרות משלו בניהול פורום זה ) פורטה בגישה מרחיבה, גם כדי "לכסות" מראש קיומם של פרטים צפויים חסרים מצד השואל. אכן, גם לאחר ההבהרה הממשית בשאלת-ההמשך – נותרת תשובת הח"מ בעינה וכלשונה.
  עם זאת – הערות-אגב אחדות בעקבות המידע החדש:
  אם "התקנון הסוציאלי" הינו חלק מתקנון של אגודה-שיתופית ( קואפרטיב "אגד" או אגודת "קרן הגימלאות" ) – הרי תקנון כזה איננו נתון לשינוי ע"י ההנהלה. מאידך, יתכן כי מדובר בחלק של הסכם או הסדר שאיננו בגדר תקנון-אגודה, אלא חלק ממערך תנאים של יחסי-עבודה וביטחון סוציאלי; ברם, גם במקרה כזה אין מקום לשינוי חד-צדדי ( מה גם שינוי ממשי לרעת העובד ), כפי שתנאי חוזה-עבודה אינם נתונים לשרירות מעביד.
  לסיום: מכיוון שהשואל הנכבד איננו לבדו במערכה – קל לו לגייס כוחות לבירור משפטי מקיף ויסודי של עו"ד-מומחה/ית בדיני עבודה, ולצעדים משפטיים לפי הצורך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.