ניגוד אינטרסים של חבר ועד - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יוסף

  נשלח ע"ייוסף 16:40, 26 בפברואר 2013

  שלום האם בת זוגו של מנהל החשבונות של ישוב יכולה לכהן בועד האגודה כאשר בעלה מנהל חשבונות מקבל שכר מהאגודה? האם מספיק שהיא רק לא תשתתף בהצבעות של הועד בנושא העלאת שכר לו? תודה

  השב
 • 17:00, 26 בפברואר 2013

  מאחר והתקציב הוא סכום קבוע וידוע, כל תוספת שכר לספק שירותים אחד (במקרה הזה מנהל החשבונות) באה על חשבון נושא אחר שיקבל פחות תקציב. כך יוצא שכל החלטה של וועד ההנהלה יש לה משמעות על המשכורת של בעלה של חברת הוועד. כל החלטה של חברת הוועד נגועה בניגוד אינטרסים עם השכר של בעלה. השאלה אם היא יכולה בכלל לתפקד בצורה כזאת מבלי להיות במצב של ניגוד אינטרסים?

  תגובה
 • 10:56, 27 בפברואר 2013

  שלום רב!
  שאלה דומה, עם חפיפה עקרונית, הועלתה בפורום זה ביום 21/8/2012, לגבי העסקתו באגודה של חבר ועד-ההנהלה; תשומת-הלב מופנית לתשובת הח"מ מיום 22/8/12.
  לגבי השאלה הנוכחית, וההערה שנוספה בעקבותיה – יובהר:
  א. אם עבודת מנהל-החשבונות קדמה לבחירת רעייתו לכהונה בועד-ההנהלה, הרי ציבור החברים - שהיה מודע לעבודת הבעל – הביע דעתו בעד ה"חפיפה" המדוברת.
  ב. אם מנהל-החשבונות התקבל לעבודה בעת כהונת רעייתו בועד-ההנהלה – הרי שהציבור לא הביע דעתו בנושא, ומן הראוי והרצוי ( גם מבחינת בני-הזוג עצמם! ), כי המינוי יועמד לאישור האסיפה הכללית; זאת, גם בהתחשב ברגישות הכרוכה בתפקיד מנהל-החשבונות באגודה.
  ג. בכל דיון והחלטה בועד-ההנהלה בנוגע למנהל-החשבונות או לתפקידו – חייבת רעייתו להיעדר מחלק זה של הישיבה, כדי לאפשר דיון והחלטה באוירה חופשית. במקרה כזה מקובל, כי הנושא ייקבע כאחרון בסדר-היום של ישיבת-הועד, ויציאתה של חברת-הועד מחדר-הישיבות תתועד בפרטיכל בהתאם.
  ד. החלטות על הוצאות החורגות מהתקציב השנתי הינן, לעתים, כורח המציאות; למשל: תשלום למימון הגנה משפטית מול תביעה שהוגשה כנגד האגודה, או תוספות-שכר מכוח הסכמים קיבוציים, צווי-הרחבה, וכיו"ב. ברור כי החלטה על הוצאה בלתי-צפויה שנכפתה על האגודה, איננה פוגעת בתנאי-שכר, וככלל – אף לא בנושאים מתוקצבים אחרים.
  מאידך, כל החלטה על תוספת-שכר למנהל-החשבונות, שאיננה מתחייבת לפי הדין או לפי הסכם קיים – תיעשה וודאי, במקרה המדובר, לאחר בדיקה קפדנית, בשיתוף יועצה המשפטי של האגודה, וזאת גם למען מראית-העין הציבורית.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.