חישוב דמי עזיבה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דליה

  נשלח ע"ידליה 22:08, 2 במרץ 2013

  שלום רב כיצד אנו יכולים לחשב בדיוק כמה מגיעים לנו דמי עזיבה לאחר 23 וותק בקיבוץ שיתופי? שנינו בני 50 ועזבנו לפני חצי שנה. יש לציין שבתקנון הקיבוץ לא מופיע סעיף המפרט את זכויות העוזב! תודה.

  השב
 • 00:31, 4 במרץ 2013

  שלום רב!
  ראשית, מופנית תשומת-לבם של השואלים, שוב, לתשובת הח"מ מיום 21/2/13 בפורום זה.
  מי שעזב את קיבוצו לפני חודשים, ועדיין לא קיבל פירוט והסבר לחישוב שערך הקיבוץ לגבי העזיבה – יטרח וידרוש זאת, כזכותו. אם נכללו בחשבון ניכויים או קיזוזים שונים – על הקיבוץ לפרטם ולהסביר את ביסוסם וחישובם.

  עוזבים-זכאים המבקשים לבדוק את החשבון בעצמם , יוכלו לנסות להסתייע בנוסח העדכני של "תקנות האגודות השיתופיות - חברות", כולל תיקונן מתשס"ט-2009, תוך התמקדות בתוספת הראשונה שבשולי התקנות: "כללים בדבר זכויות חבר יוצא או מוצא מקיבוץ".
  התקנות ניתנות לאיתור גם דרך "גוגל", או באתר "רשם האגודות השיתופיות".
  שוב מוסבת תשומת-הלב בתקנות הנ"ל, גם לזכויות הנוספות של מי שעבר גיל 30 ( תקנות 7 ו-8 בתוספת הראשונה שם ). כמו-כן, אין להתעלם מפרק-התוספת הנוגע לזכויות-הניכוי של הקיבוץ.

  למי שאינו בקי בנושא, מומלץ להיעזר בבעל-מקצוע – עו"ד או רואה-חשבון, העוסק גם בתחום הקיבוצי. יש מקום גם לבדוק, שמא הקיבוץ הנדון נמנה על אותם קיבוצים בודדים, אשר לגבי כל אחד מהם הותקנו תקנות מיוחדות בנושא דמי-עזיבה, והנושאות בשמן את שם הקיבוץ.

  תגובה
 • 12:09, 20 באפריל 2013

  שלום רב
  האם יש לנו זכות לדמי עזיבה למרות שבתקנון הקיבוץ האמור יש רק סעיף אחד בנושא זה? ואני מצטטת:
  "דמי עזיבה בסכום שנקבע בהתאם להחלטות התנועה והנחיותיה שאומצו על ידי הקיבוץ".
  הקיבוץ היום מסרב להכיר לחובתו לדמי עזיבה ואין בתקנון שום סעיף על יישוב סכסוכים בין העוזב לקיבוץ .
  איזה אפשרויות פעולה יש לנו, כאשר אין ביכולתנו לשלם שכר טרחה בסכומים של אלפי שקלים לעו"ד שייצג אותנו?
  תודה
  דליה

  תגובה
 • 00:17, 21 באפריל 2013

  שלום רב!
  עם ההפנייה החוזרת לתשובותיי אליכם מיום 4/3/13 ומיום 21/2/13, יובהר:
  תקנון של אגודה שיתופית כקיבוץ, כפוף לכוחה העדיף והגובר של חקיקת-המשנה; במקרה זה – "תקנות האגודות השיתופיות ( חברות ), תשל"ג-1973", עם ההוראות הנוגעות לזכויותיהם של עוזבי-קיבוץ לדמי-עזיבה, בעיקר תקנה 19 והתוספת שבשולי אותן תקנות. תקנון של קיבוץ יכול להוסיף לאותן זכויות שעל-פי התקנות – אך לא לגרוע מהן.
  בישראל עשרות אלפים(!) של עורכי-דין פעילים, ורבים מהם יהיו מוכנים להסדר לפי אחוזים מהתוצאות הכספיות, גם אם בשילוב מיקדמה מוסכמת סבירה.
  לעניין איתור עורך-דין ועניין שכר-טרחתו, מופנית תשומת-לבכם לתשובותיי מתאריכים 27/2/13, 28/3/13 ו-5/4/13 , לשאלות של "רחל" שתחילתן ב-26/2/13. בהצלחה!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.