העלאת דמי השמירה במסגרת הצבעה על תקציב הישוב - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 20:08, 4 באפריל 2013

  שלום. במסגרת הצבעה על תקציב 2013 העלה הוועד את הצורך להעלות את התקציב המיועד לאגרת שמירה הדבר הופיע בסעיף שמירה כאשר צוין הסבר שאומר "הגביה תעודכן בהתאם להיקרויות ב20 ש"ח לחודש".כלומר לא בוצעה פניה בנפרד לחברים על העלאת מיסי הישוב אלה הדבר הובלע בתוך הצבעה על התקציב.לפי הפרסום בסוף הצעת התקציב- "הצעות להחלטה: 1. לאשר את תקציב האגודה השיתופית לשנת .2013 2. לאשר את פעילות ועד ההנהלה על בסיס התקציב המאוחד לשנת 2013 שהוצג בפני האסיפה". לי זה נראה לא דמוקרטי ולא חוקי ויצור מצב שאין יותר הצבעה על העלאת מיסים אלא שכל שנה יעלו את המיסים במסגרת הצעת התקציב.שאלתי האם זה חוקי או שיש צורך בהצבעה נפרדת על העלאת מיסים. בנוסף- ההצבעה היתה במרץ והועד גבה בחודש אפריל גביה רטרואקטיבית מינואר האם הגבייה הינה חוקית? תודה מראש שי

  השב
 • 09:57, 5 באפריל 2013

  שלום רב!
  בעוד "מס" ו"ארנונה" הינם תשלומי-חובה כלליים ולמיגוון יעדים רחב – "אגרת שמירה" חייבת להיות תואמת להוצאות הדרושות למימון השמירה ביישוב; זאת, משום עצם מהותה של "אגרה" כצמודה לשירות המסויים ולעלויותיו וכן משום מאפייניו המיוחדים של השירות המדובר. כפי שאין לנצל כספי אגרת-שמירה שניגבו, אלא לצורך הסדרת השמירה – אין לפגוע בביצוע תקין ושוטף של השמירה במתכונתה הנדרשת; מכך מתחייב המימון המלא הכרוך בהסדרת השמירה, גם אם התייקרויות בתחום זה מקדימות את הליכי הכנת התקציב השנתי ואישורו
  ( עם הצורך בכיסוי כספי לגבי חודשי-עבר אחדים, שחלפו בינתיים ).

  אם במקרה המתואר בשאלה, אכן נובעת התוספת מהתייקרות, ואם סכום התוספת, הצנוע יחסית, תואם את שיעור ההתייקרות – אזי אין מדובר בהעלאת מסים בדרך עקיפה, אלא בעדכון מתחייב של מימון פעילות חיונית.
  לפיכך, כל שראוי לבחון ולהציע כאן, הם אלה:
  1) ניהול נושא מימון השמירה וכיסוי הוצאותיה – בחשבון נפרד ומיוחד.
  2) בדיקה של גורמי-ביקורת ביישוב, לגבי מתכונת השמירה וסדריה, מבחינת יעילות ועלויות, תוך בירור הצורך בהקמת ועדה מיוחדת לליווי שוטף בנושא החשוב.
  3) מתן פרטים לציבור התושבים, או לפחות למתעניינים מביניהם, לגבי כל התייקרות או תוספת עלויות בתחום השמירה.

  תגובה
 • 11:31, 5 באפריל 2013

  אני מודה לך מאוד!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.