האסיפה הכללית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רן

  נשלח ע"ירן 21:59, 9 באפריל 2013

  שלום רב 1. באסיפות קודמות לפני מספר שנים הוחלט על שינוי בתקנון האגודה, משום מה הדבר לא שונה בפועל בתקנון ,וכן לא קיבל את אישור רשם האגודות השיתופיות והתנועה כמתחייב בסעיף 106 סימן ג'. שאלתי היא האם לשינויים שהוחלט עליהם בעבר ( ולא כל הפרוטוקולים נמצאו) יש תוקף חוקי והאם יש לנהל את האסיפה הכללית לפי פרוטוקולים אלו ללא שינוי כמתחייב ? 2. אם באסיפה הכללית יש 10% שדורשים הצבעה חשאית האם לבצע את ההצבעה החשאית ביום אחר או יש לבצע את ההצבעה באותו ערב בסיומה של האסיפה ? תודה רבה

  השב
 • 15:28, 10 באפריל 2013

  שלום רב!

  1. החלטה על שינוי בתקנון איננה בת תוקף, אם לא נתמלאו לכך כל הדרישות הקבועות מראש בדין ובתקנון גופו, וביניהן – גם אישור רוב מיוחד מהמצביעים באסיפה הכללית, וכן אישור רשם האגודות השיתופיות.
  פירוט בנושא ניתן למצוא ב"תקנות האגודות השיתופיות – ייסוד" – תקנה 7, עם תקנה 8 שם, בדבר תוקף השינוי בתקנון מיום רישומו אצל הרשם. יתכן כי באותן תקנות ניתן למצוא גם את הסיבה, מדוע החלטת אסיפה על שינוי בתקנון נותרה ללא תוקף מחייב.

  2. הדרך הרגילה של קבלת החלטות באסיפה הכללית היא בהצבעה גלויה של הנוכחים, בהרמת ידיים, כאמור גם בתקנה 11 של "תקנות האגודות השיתופיות – רשויות האגודה."
  כאשר לפי הדין או לפי התקנון נדרשת הצבעה חשאית, כדרך לקבלת החלטה באסיפה בנושא כלשהו – על ההצבעה להתבצע באותה התכנסות של האסיפה, שזומנה לדיון ולהחלטה בנושא, אלא אם האסיפה עצמה החליטה על דחייתה, או אם הדחייה מתחייבת על-פי הוראה מתאימה בתקנון האגודה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.