החלפת רואה חשבון - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • שי

  נשלח ע"ישי 00:26, 18 באפריל 2013

  שלום, האם החלפת רואה חשבון יכולה להתקבל במסגרת ועד האגודה או שמא מחיבת אסיפה כללית ? בברכה, שי

  השב
 • 08:48, 19 באפריל 2013

  שלום רב!
  תקנה 1 של "תקנות האגודות השיתופיות ( ניהול וביקורת חשבונות ), תשל"ה-1975" קובעת: "ועד האגודה חייב בניהול סדיר ויעיל של חשבונות האגודה ופנקסיה, בהתאם להנחיות המקצועיות של ברית הפיקוח או מבקר החשבונות שלה, לפי הענין." כל אחד משני גורמי הביקורת המקצועיים הנ"ל נועד לסייע לועד-ההנהלה, אך בד-בבד גם לפקח על פעילויות בעלות השלכה כספית. מינוי או החלפה של ברית-הפיקוח או של מבקר-החשבונות מסורה, על-פי הדין, לאסיפה הכללית. כך לפי הוראות מפורשות ומפורטות של תקנות 9, 10 ו-14 לתקנות הנ"ל.
  בנוסף, "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה ), תשל"ה-1975" מחייבות את האגודה לכלול באסיפה הכללית הראשונה שלה, וכן באסיפה הכללית השנתית, את נושא "מינוי מבקר חשבונות", אם האגודה איננה חברה בברית פיקוח – תקנות-משנה 2(5) ו-4(8) לתקנות שם. התקשרות עם ברית-הפיקוח מסורה, כמובן, לאסיפה הכללית.
  מקרה של החלפת רואה-החשבון ( המטפל בענייני האגודה ) אצל ברית-הפיקוח, לפי פנייה של הוועד,
  מן הראוי כי לפחות ידווח לאסיפה הכללית, ואף יקבל את אישורה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.