א. משך כהונה של חברי ועד ב. תקנון של אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מיכל

  נשלח ע"ימיכל 14:57, 22 באפריל 2013

  א. האם מותרת כהונה של חברי ועד אגודה חקלאי ברצף מעל 20 שנה, בהנחה שהליך הבחירות תקין. האם ניתן להגביל משך כהונה של חבר מושב בועד האגודה למספר כלשהו של קדנציות ברציפות? וזאת על מנת לאפשר לחברים אחרים לקחת חלק בעשייה הציבורית? כיצד ניתן לעשות זאת? ב. האם תקנון האגודה השיתופית יכול להיות או צריך להיות זמין לעיניי כל חברי המושב? האם ניתן לשכפלו או לקחתו לצרכי קריאה מחוץ לכתלי המזכירות? תודה.

  השב
 • 21:48, 24 באפריל 2013

  שלום רב!

  א) בתום כהונת ועד-הנהלה באגודה השיתופית, מוחלף הועד בהרכב חדש, אשר נבחר ע"י האסיפה הכללית של האגודה – בחירה המבטאת את רצון רוב המצביעים. רצון זה וביטויו בבחירות לועד-ההנהלה ראויים להכרה, כל עוד אין לכך מניעה בהוראת-דין או בהוראת תקנון-האגודה. רצף כהונות של חבר שנבחר כדין ואשר אינו פסול לבחירה, לא נשלל ע"י הוראות-הדין, אך ניתן לכלול הגבלה בנושא בתקנון-האגודה. כאן יצויין, כי הגבלה כזו עשוייה להיות זמנית בלבד - לאחר הפסקה אחת, כשיר יהיה אותו חבר לרצף כהונות חדש.
  מן הצד האחר: מי שמעוניין "לקחת חלק" בעשייה הציבורית דווקא בועד-ההנהלה, איננו צריך לראות עצמו חסום ע"י חבר-ועד "ותיק" יחיד – שהרי בועד-ההנהלה מקום לנבחרים אחדים.
  בכל מקרה, כל המעוניין והמסוגל לתרום בפעילות למען הציבור, או למען חלק של הציבור ( נוער, קשישים וכו' ) – יוכל לחפש חלופה ציבורית מכובדת במוסד או בפעילות אחרים של האגודה, של הועד המקומי או של המועצה האזורית.
  יצויין עוד, כי כהונה בועד-ההנהלה כרוכה, בראש וראשונה, בחובות ובאחריות, וכמובן – בצורך להקדיש זמן רב וטירחה לא מועטה למילוי ראוי של התפקיד.
  מכל מקום: תקופת כהונה רצופה של שנים רבות ראוייה ל"הפסקה-של-רענון", ומאבק ציבורי לשינוי תקנון-האגודה או לשכנוע החברים להתאים הצבעתם בעניין זה, עשוי לשמש "פרוייקט" למי שאכן מעוניין לקחת חלק בעשייה ציבורית במושב.

  ב) "פקודת האגודות השיתופיות" הינה דבר-חקיקה ראשי ומרכזי בתחום כולו; סעיף 19 שלה מחייב כל אגודה שיתופית להחזיק במזכירותה - באופן קבוע ולעיון כל חבר – מסמכים רשמיים שונים, וביניהם נוסח הפקודה עצמה וכן עותק ( שלם ומעודכן ) של תקנון האגודה. לפי הוראות סעיף 19 הנ"ל, "המסמכים הללו יהיו פתוחים לעיון... חינם אין כסף".
  כך לגבי עיון, ועיון בלבד, וגם זאת - בשעות הפתיחה הרגילות של משרדי המזכירות. כל חבר מעיין רשאי גם להעתיק לעצמו מתוך כל מסמך מאלה, ותמורת תשלום סביר ומקובל באגודה בעבור צילומי מסמכים - אף להסתייע במכונת-צילום שבמזכירות.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.