זכויות עובדת בהריון - פורום ייעוץ למעסיקים

שאלה חדשה
 • אפרת

  נשלח ע"יאפרת 22:27, 7 בנובמבר 2013

  שלום, אני מעסיקה עובדת מחודש מרץ 2013, לאחר חודש הודיעה שהיא בהריון, לאחר מספר שבועות ביקשה לרדת במשרה לחצי משרה, הסכמתי, המשיכה להתלונן בפני ובפני העובדות שזה מאוד קשה לה גם חצי משרה, העבודה היא פיזית עם ילדים והיא סובלת. כמעט כל יום ביקשה לצאת מוקדם וכך עבדה פחות ופחות. בחודש אוגוסט היינו בחופשה ובספטמבר התחלנו שנה עם מעט ילדים, המשכתי להעסיק אותה בצורה חלקית ביותר בהתאם לצרכי הגן ולקושי שהעלתה קודם לכן. היום התקשרה וביקשה לחזור לחצי משרה שכן היא מרגישה יותר טוב, כאמור ם אני זקוקה לפחות עובדות כל יום ושאר העובדות שעובדות שנים צמצמו את היקף המשרה ואני לא יכולה לחזור אחורה רק כי כעת היא יכולה לעבוד יותר. מייד קיבלתי מכתב מעין תביעה על הרעת תנאים בהריון. כיצד ממשיכים מכאן , לצערי כל השיחות התנהלו בעל פה אבל לפני שאר הבנות שעובדות. אשמח לעצה התחלתית והבהרת המצב המשפטי עד כמה שניתן על פי הפרטים שמסרתי.

  השב
 • 08:26, 8 בנובמבר 2013

  חוק עבודת נשים קובע מגבלות ואיסורים לגבי פיטורי אישה בהריון שעבדה לפחות חצי שנה או פגיעה בהיקף משרתה באופן שמקטין הכנסתה אך ורק אם הפיטורים או הפגיעה בשכר נגרמו עקב ההריון. אולם גם אם העובדת לא עבדת לפחות חצי שנה, כמו במקרה הנ"ל, חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה אוסר על הפליית אישה בהריון. כלומר, עובדת שלא מלאו חצי שנה לעבודתה , ואינה מוגנת על ידי חוק עבודת נשים, יכולה לתבוע על הפליה מכוח חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, שם ניתן לתבוע נזק לא ממוני של עשרות אלפי שקלים.
  אני מציעה לך לפנות לייעוץ משפטי על מנת להגיש בקשה להיתר למשרת התמ"ת.

  תגובה

בפורום יוכלו המעסיקים השונים - מנהלי חברות, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי חברות כ"א, מעסיקי עובדים זרים וכו', לקבל מידע הכרחי בנוגע להעסקת עובדים, ובכלל זאת: התנאים לקבלת עובד לעבודה, חוזה העבודה, סיום יחסי עבודה וחובת שימוע, זכויות וחובות הנובעות מיחסי עבודה (זכויות סוציאליות כגון חופשת מחלה, שעות נוספות, דמי הבראה וכיו"ב) וסיומם (שימוע, זכאות לפיצויי פיטורים ודרך חישובם, הודעה מוקדמת וכיו"ב), זכויות פנסיוניות, חוזה עבודה, תחולה ונפקות של הסכמים קיבוציים, הסדרים קיבוציים וצווי הרחבה, הגנה על סודות מסחריים, התקשרויות עם עובדים ונותני שירותים, יחסי עובד- מעביד, יועצים חיצוניים ופרילנסרים, התנהלות בנושא זכויות נשים וטיפולי הפריה והריון, התנהלות בנושא משמעת, בדיקת נאותות התנהלות חברה באספקלריה משפטית של משפט העבודה בטרם הפיכתה לחברה ציבורית.