משיכת כספי פנסיה של הורה שנפטר - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • אורן וסרמן

  נשלח ע"יאורן וסרמן 10:02, 11 בפברואר 2014

  אבא שלי נפטר לפני מספר שנים ומבירור באתר של האוצר מסתבר שיש לו כספים ב3 קופות שונות אך אין צו ירושה אבא ז"ל היה נשוי פעמיים ומשפחתו מפוזרת בעולם ולכן בלתי אפשרי לנסות לגבות הכסף דרך בית הדין הרבני אלא רק דרך רשם הירושות בבית משפט מהם המסמכים שאני צריך לארגן?איזה אישורים אני צריך שאחיי החורגים יחתמו עליהם? ברגע שיהיו לי מסמכים בסיסיים אלו אוכל להתחיל בתביעה בביתמשפט

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  18:15, 11 בפברואר 2014

  אורן שלום

  בהתאם להוראות סעיף 147 לחוק הירושה, כספים שיש לשלם מכוח חוזה ביטוח או תקנון קופת גמל עקב פטירתו של מבוטח/ עמית, בהתאמה, אינן בגדר העזבון וחוק הירושה אינו חל על כספים אלה.

  בהתאם, הזכאות לקבלת הכספים הרשומים על שמו של אביך ז"ל, קבועה בהתאם לתקנון של כל אחת מהקופות שמצאת.

  בעקרון, הכלל הוא (באם מדובר על קופות גמל לתגמולים לצורך הענין) כי הכספים ישלמו למי שמינה אביך כמוטב בכתב מינוי מוטבים בקופה.

  באם אביך לא מינה מוטב, ישולמו הכספים בהתאם למינוי מוטבים שיכול ונעשה בצוואה, ככל שקיימת (ובלבד שהיא אוחרת לכתב מינוי המוטבים הקים בקופה, ככל שקיים).

  באם אין צוואה, אזי הכספים ישולמו ליורשים על פי צו ירושה שיש לקבל.

  ככלל, אין צורך בתביעה משפטית- אלא כל מה שעליך לעשות הוא לפנות אל הקופות הרלוונטיות (אלא שעליך לפנות כבעל מעמד - היינו, כיורש או כמוטב לכספים על פי צו ירושה / כתב מינוי מוטבים / צוואה)

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.