• 9 בדצמבר 2014

    פנסיית חובה

    שלום רב,
    לבן אדם שהתחיל עבודה חדשה סוכן ביטוח קבע שהפרשות לפנסיה מצד המעסיק יהיו 5% ועוד 0.7% מעסיק יפריש לו על אובדן כוח עבודה + 8.33% פיצויים (יש לו גם סעיף 14), למרות שלפי חוק כתוב שבשנת 2014 הפרשות מצד מעסיק צריכות להיות 6% ולמרות שהוא משלם לא 5% ועוד 0.7% על א.כ.ע זה עדיין לא מגיע ל 6 %. האם זה חוקי?

    9 בדצמבר 2014
  • מנהל הפורום עו"ד אבנר בן חיון 16 בדצמבר 2014

    פנסיית חובה

    שלום. ההנחה המובאת בדבריך כי חובת ההפקדות לפנסיה בגינך היא מכוח צו ההרחבה לפנסיה חובה בלבד ולא מכוח הסכם עבודה אישי או קיבוצי אחר. משכך, אכן בשנת 2014 שיעור ההפרשות לפי צו ההרחבה לפנסיה חובה הינו סך כולל של 17.5% המורכב מחלוקה של: 5.5% תגמולי עובד; 6% תגמולי מעסיק ו-6%- פיצויים ('במקום' לפי סעיף 14). כאשר המעסיק רשאי להפקיד ברכיב הפיצויים עוד שיעור של עד 2.33% נוספים וסה"כ עד ל-8.33%. יחד עם זאת, אין חובה להפקיד את ה-2.33% הנוספים לפיצוי פיטורים. המעסיקים שמפקידים בד"כ לפוליסות ביטוח מנהלים שהם לצורך צו ההרחבה- ביטוח פנסיוני, בשיעורים של 5% תג' עובד - 5% תג' מעסיק ו-8.33% פ"פ, נשענים על עמדה שבניתן לפרש את הצו כך שאם סך ההפקדות עולות על ההפקדות המינימליות המחויבות על פי הצו (הינו, 18.3% לעומת 17.5% שהצו מחיב)- אזי הם מטיבים עם העובד (ובנוסף העובד גם משלם חצי אחוז פחות). מנגד עומדת העמדה שאתה טענת לה. יש את שתי העמדות. כמובן שאיני בא לתמוך בדיעה הראשונה או בדיעה השניה, אלא סוקר את שתי הדיעותבלבד. וכל צד (מעסיק או עובד) הבוחר בעמדה אחת משתי העמדות נדרש לגבות את עצמו בבסיס משפטי שינתן לו. למיטב ידיעתי הדבר טרם הוכרע בפסיקה

    16 בדצמבר 2014
  • 9 בדצמבר 2014

    פרישה לפנסיה

    שלום רב,
    אישה בת 62 לפי חישוב בביטוח לאומי יוצאת לפנסיה בעוד 3 חודשים ורוצה למשוך כספים ללא ניכוי מס מקרן פנסיה שלה. על מנת לעשות זאת נאמר לה שצריך ללכת לפקיד שומה ולקבל אישור על כך שהיא יצאה לגיל פרישה, אך הם גם מוסיפים שלא משנה שלפי ביטוח לאומי גיל פרישה שלה הוא 62 (מכיוון שהיא נולדה ב שנת 1953) ולפי גיל פרישה כללי והיחיד שמקובל בחברת ביטוח הוא 64 והיא תוחל למשוך כספים בלי ניכוי מס רק בגיל 64 ולא 62 כמו בביטוח לאומי. האם זה נכון?
    תודה

    9 בדצמבר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?