פנסיית חובה - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • רוני

  נשלח ע"ירוני 08:51, 9 בדצמבר 2014

  שלום רב, לבן אדם שהתחיל עבודה חדשה סוכן ביטוח קבע שהפרשות לפנסיה מצד המעסיק יהיו 5% ועוד 0.7% מעסיק יפריש לו על אובדן כוח עבודה + 8.33% פיצויים (יש לו גם סעיף 14), למרות שלפי חוק כתוב שבשנת 2014 הפרשות מצד מעסיק צריכות להיות 6% ולמרות שהוא משלם לא 5% ועוד 0.7% על א.כ.ע זה עדיין לא מגיע ל 6 %. האם זה חוקי?

  השב
 • 08:54, 9 בדצמבר 2014

  שלום רב,
  אישה בת 62 לפי חישוב בביטוח לאומי יוצאת לפנסיה בעוד 3 חודשים ורוצה למשוך כספים ללא ניכוי מס מקרן פנסיה שלה. על מנת לעשות זאת נאמר לה שצריך ללכת לפקיד שומה ולקבל אישור על כך שהיא יצאה לגיל פרישה, אך הם גם מוסיפים שלא משנה שלפי ביטוח לאומי גיל פרישה שלה הוא 62 (מכיוון שהיא נולדה ב שנת 1953) ולפי גיל פרישה כללי והיחיד שמקובל בחברת ביטוח הוא 64 והיא תוחל למשוך כספים בלי ניכוי מס רק בגיל 64 ולא 62 כמו בביטוח לאומי. האם זה נכון?
  תודה

  תגובה
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  08:03, 16 בדצמבר 2014

  שלום. ההנחה המובאת בדבריך כי חובת ההפקדות לפנסיה בגינך היא מכוח צו ההרחבה לפנסיה חובה בלבד ולא מכוח הסכם עבודה אישי או קיבוצי אחר. משכך, אכן בשנת 2014 שיעור ההפרשות לפי צו ההרחבה לפנסיה חובה הינו סך כולל של 17.5% המורכב מחלוקה של: 5.5% תגמולי עובד; 6% תגמולי מעסיק ו-6%- פיצויים ('במקום' לפי סעיף 14). כאשר המעסיק רשאי להפקיד ברכיב הפיצויים עוד שיעור של עד 2.33% נוספים וסה"כ עד ל-8.33%. יחד עם זאת, אין חובה להפקיד את ה-2.33% הנוספים לפיצוי פיטורים. המעסיקים שמפקידים בד"כ לפוליסות ביטוח מנהלים שהם לצורך צו ההרחבה- ביטוח פנסיוני, בשיעורים של 5% תג' עובד - 5% תג' מעסיק ו-8.33% פ"פ, נשענים על עמדה שבניתן לפרש את הצו כך שאם סך ההפקדות עולות על ההפקדות המינימליות המחויבות על פי הצו (הינו, 18.3% לעומת 17.5% שהצו מחיב)- אזי הם מטיבים עם העובד (ובנוסף העובד גם משלם חצי אחוז פחות). מנגד עומדת העמדה שאתה טענת לה. יש את שתי העמדות. כמובן שאיני בא לתמוך בדיעה הראשונה או בדיעה השניה, אלא סוקר את שתי הדיעותבלבד. וכל צד (מעסיק או עובד) הבוחר בעמדה אחת משתי העמדות נדרש לגבות את עצמו בבסיס משפטי שינתן לו. למיטב ידיעתי הדבר טרם הוכרע בפסיקה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.