לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
עודד

בעיה מורכבת - חסויה שאינה משתפת פעולה

שלום רב, אקדים ואומר כי אני מתנצל על אורך הפניה, אך לא ראיתי דרך אחרת על מנת להבהיר את המצב. יתכן ואין זה המקום לקבלת תשובה עבור הבעיה אותה אני מציג ובהנחה וכך הדבר אשמח אם תפני אותי לגורם המתאים. אני רווק בן 36. אימי בת ה-58 אובחנה כחולת סכיזורניה, ובעקבות זאת קיבלתי עליה אפוטרופסות הן בגוף והן ברכוש. כמו כן נקבעו לאימי 100% נכות בעקבות המחלה. אימי חסרת דיור ונכון להיום מתגוררת עימי בדירה שאותה אני שוכר. אני מנסה למצוא לאימי פיתרון דיור בכדי שאוכל להמשיך בחיי ולצאת לחיים עצמאיים. כפי שמסתמן נכון להיום הפיתרונות היחידים שישנם הם מסגרות דיור בדירת לווין או הוסטל. על מנת שאימי תהיה זכאית למסגרת כזו היא זקוקה ל"סל שיקום" מביטוח לאומי. אימי אינה משתפת פעולה לא עימי ולא עם גורמי הרווחה, ואפילו להיפך רואה בנו כגורמים ה"מציקים לה ומשגעים לה את השכל" כדבריה. בנוסף היא אינה מודעת למצבה הנפשי, מכחישה אותו ומסרבת לקבל טיפול תרופתי מכל סוג שהוא. כל נסיונותי מול גורמי הרווחה ובריאות הנפש, שיגיעו לביתי וינסו לדבר על ליבה עלו בתוהו. הם מתעקשים כי היא צריכה להגיע אליהם ולהראות מוטיבציה לשיקום על מנת לקבל "סל שיקום". אימי אינה מזיקה לעצמה או לסביבתה, אך כמו כן גם אינה ממש "חיה בעולמנו" ותפיסת המציאות שלה הינה שגויה. לשאלתי היכן היא חושבת לגור, בהנחה ואצא מהדירה היא עונה בתשובות מגוונות כגון: "אני אגור ברחוב, לא אכפת לי", "אל תדאג לי אני אסתדר, יהיה בסדר", "אני גם ככה מחכה שאלוהים יקח אותי, הספיק לי" ותשובות נוספות מאותו סיגנון. יש לציין כי אני די מתוסכל ומיואש. הן מאימי, הן מגורמי הרווחה שלא ממש ששים לעזור והן מהמצב בכלל. שאלותי הן: גבולות האפוטרופסות מבחינה משפטית 1. אם אין בכוחי "להכריח" את אימי לקחת טיפול תרופתי. מה משמעות האפוטרופסות על גוף? 2. בהנחה ואני עוזב את דירתי ואימי תמצא עצמה ברחוב. מה המשמעות המשפטית של הנושא שכן אני הוא זה שאחראי עליה. מעמדה של אימי אל מול גורמי הרווחה השונים 3. לא מובן לי כיצד גורמי הרווחה יכולים להתעלם מהמצב ואני מנסה להבין האם זוהי אכן אוזלת יד משפטית או שמדובר פשוט בסוג של חוסר אכפתיות. הם אפילו לא מגיעים אלינו הבייתה... 4. האם יש פיתרון אחר שאיני חושב עליו כדי לצאת מהמצב המורכב הזה? 5. האם קיים גורם/גוף כל שהוא אשר יכול לעזור להיחלץ מהמצב הזה? אני ממש לא מעוניין לוותר על אימי ולראות אותה נזרקת לרחוב. המון תודה מראש, עודד.

נורית פיש

עודד אכן אתה מתאר מצב נוראי בו מוצגת לעיני כל אזלת ידה של המערכת שנמנעת מהתערבות במצב כה קשה. איני יכולה לחשוב כרגע על רעיון אחר למעט הגשת בקשה לבית המשפט במסגרת תיק האפוטרופסות שכותרתה "בקשה למתן הוראות" ובבקשה תפרט העובדות והצורך במתן צו שיפוטי לרשויות לבדוק אפשרויות שיקום ללא שיתוף פעולה מצידה ו/או לחייב את הגורמים השונים בהצעה לטיפול ומציאת פתרון דיור עבורה לרבות שיכונה בהוסטל או אישפוזה בכל מקום בו היא צריכה להיות. רק זכור שעליך להכניס כמשיב כל מי שכלפיו צריך להיות מופנה הסעד. צור עצי קשר ואתן לך פרטי לקוחה שלי שהצליחה להשיג לאמא שלה סל שיקום במאמצים כבירים אך הצליחה

שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום אפוטרופסות