שטח שעבר שינוי ייעוד משטח חקלאי לשטח לבניית שכונה בקיבוץ - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • ארז

  נשלח ע"יארז 09:36, 15 בינואר 2015

  שלום לקיבוץ יש שטח שעבר שינוי יעוד משטח חקלאי לשטח לבניית שכונה בקיבוץ .כרגע עדיין שטח חקלאי 1.האם ניתן להחזיר את המצב לקדמותו כלומר להשאיר את השטח כשטח חקלאי 2.מה קורה אם הקיבוץ לא מפתח את השטח עקב עלויןת פיתוח גדולות שאת חלקן לא ניתן לגבות מהדיירים או מכל סיבה אחרת 3. האם יש פרק זמן שצריך לממש את השינוי 4.האם המנהל יכול לקחת את השטחים במידה ולא יעשה שווק המגרשים

  השב
 • 12:00, 15 בינואר 2015

  ארז שלום רב

  אתה בשאלתך נוגע במספר רב של עובדות.

  אין לי אפשרות על סמך הפרטים שהעלת בשאלתך לענות לך ספציפי על המקרה הפרטני שלך והקיבוץ הזה. חייבים לבדוק את שינויי היעוד, האם יש הסכמים עם הרשות לנושא הפיתוח, עם משרדי הממשלה השונים.

  רוב הקיבוצים והמושבים לא בונים מיד וכל אחד מישיקולים שלו. לכל קיבוץ או מושב יש הסכם אחר לנושא לרבות שינוי היעוד.

  אם יש לך מסמכים שאוכל לעיין בהם אנא שלח במילך אומ בפקס ואוכל להתייחס בהתאם.

  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום
  03-9502977

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.