היוון ובעלות על קרקע באיזור תעשייה - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • אלון

  נשלח ע"יאלון 12:49, 22 במאי 2013

  ברשותנו מגרש תעשייתי באזור תעשייה מוצהר של אחד ממושבי מרכז הארץ. חוזה החכירה עומד לפוג בעוד 4 שנים.(שטח המגרש כ-3 דונם). שאלותיי: מה הם התנאים לרכישת בעלות על הקרקע ומה העלות לכך? האם צריך לעשות היוון קודם לכן? ומהי העלות לכך? בתודה מראש

  השב
 • 14:33, 22 במאי 2013  אלון שלום רב

  חסרים לי פרטים רבים לגבי חוזה החכירה. בצורה כללית אין בעיה להגיש בקשה למנהל ולהכנס איתם למשא ומתן לגבי היוון.

  לגבי העברה לבעלות הנושא קצת יותר מורכב. חיבים לבדוק את התוכניות שחלות על השטח, מה התיכנונים לגביו ובאזור כולו. יכול להיות שהמנהל מתכנן למכור מגרשים באזור ו/או לפתח אותם.

  גם עמדת העיריה חשובה והוועדה המקומית לתכנון ובניה. יש לברר בעיריה ו/או במועצה מה התוכניות שלהם בקרקע מסביב.

  בכול מקרה אם תעביר לי את הסכם החכירה אפשר יהיה לתת תשובות יותר מדויקות וספציפיות למגרש שלך.

  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.