מבני משק ישנים בשטח הנחה - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • סבו

  נשלח ע"יסבו 13:08, 19 ביוני 2013

  שלום, יש לי מבני משק בגודל של 8 דונמים הנמצאים על שטח המוגדר "נחלה". מכיוון שלא נמצא להם שימוש חקלאי "אמיתי", מה מתאפשר לי ליישם בהם? אני שואל זאת לאור השינויים עליהם אני שומע בתקשורת, בהקשר של שימושים חדשים באדמות חלקאיות בשטח הנחלה. בברכה, סבו

  השב
 • 08:24, 20 ביוני 2013

  סבו בוקר טוב

  לא ברור לי ממתי המבנים האם ניבנו על ידך והאם יש להם היתרי בניה ומה היה השימוש שלהם, בעבר.

  כיום הפקחים של המנהל נכננסים למשקים ומוציאים צווי הריסה והעמדה לדין בגין מבנים ללא היתר. הדבר אופיני בעיקר במחוז המרכז.

  בשנים האחרונות יצאו החלטות מנהל לשימוש לא חקלאי בשטח א' של הנחלה . יש אפשרות לעשות פל"ח בחלקה שלך אבל הינך צריך להתחיל בהליך מסודר ולהכין תוכניות ולמה זה מיועד.

  תתחיל במועצה האזורית שלך בועדה לתכנון ובניה.

  בברכה
  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.