דמי היתר - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • רוני

  נשלח ע"ירוני 10:49, 24 באוקטובר 2013

  רכשתי מגרש - חתמתי על חוזה חכירה מהוון עם המנהל , במועד הרכישה היה קיים נוהל שבו צוין שמותר לי להשתמש בקרקע ביעוד שרשום חוזה החכירה מבלי לשלם כל תשלום נוסף , לאחר מס' שנים הודעתי למנהל כי ברצוני להשתמש בקרקע באחד התכליות שהיו תחת היעוד הרשום בחוזה החכירה (בכפוף לתוכנית המתאר) , כאשר גם במועד הבקשה נוהל זה היה בתוקף. המנהל הציג נוהל אחר(מאוחר יותר) שבו כתוב כי על החוכר לשלם דמי היתר עם כל שינוי של המטרה( כנראה תכלית ) וביקש תשלום עבור דמי היתר וקרא לזה שינוי יעוד . האם המנהל יכול לפעול כך? מודה על התשובה, רוני

  השב
 • 08:50, 28 באוקטובר 2013


  רוני בוקר טוב

  אני ניזון מהנתונים שמסרתה ללא שראיתי את המסמכים שאצלך. יש לבדוק את חו"ח העדכני שאצלך.

  בכל מקרה מפעם לפעם רשות מקרקעי ישראל יוצאת עם נוהלים חדשים אולם הם לא יכולים לשנות אחורה את ההסכם עליו הם חתומים. מה שתופס זה החו"ח שנימצא אצלך.

  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.