דירה בהעברה ללא תמורה - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
  • ניסים

נשלח ע"יניסים 00:32, 24 בספטמבר 2013

שלום רב, במסגרת הסכם פנים משפחתי ,אני מקבל דירה מאחיין שלי (עפ"י הידוע לי לא נחשב ל"קרוב") ללא תמורה. בנוסף ישנה דירה בבעלותי שרכשתי ב 2009 . האם על הדירה שאני מקבל מאחיין שלי "ללא תמורה" אצטרך לשלם מס רכישה וכמה אחוז (הדירה נרכשה במקור בשנת 2002 ושוויה כ 600000ש"ח) ? האם קיימת אפשרות מעשית שאחיין שלי יעביר את הדירה במתנה לאחותי (אמא שלו) ואחותי תעביר את הדרה אלי כ "קרובה" וכך להימנע בתשלום מס רכישה? תודה רבה על העזרה

השב
  • 19:57, 29 בספטמבר 2013

ניסים שלום. ככלל, על עסקאות העברה ללא תמורה בין אנשים שאינם קרובים, חל מס רכישה עפ"י המדרגות הרגילות, על כן , ככל בבעלותך דירה אחרת הרי שתישא בתשלום מס רכישה בשיעור 5% מערך הדירה שתקבל במתנה. באשר להעברת הדירה ללא תמורה מאחותך, אבהיר כי החל מיום 1.08.2013 , עם כניסת רפורמה בהוראות מס רכישה לתקוף , בוטל הפטור במתנה בין אחים, מה גם שאחותך תאלץ להמתין תקופת צינוץ של מס' שנים על מנת להעביר את דירה שקיבלה מבנה, אילך.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.