מס שבח במכירת קרקע עם זכויות בניה - פורום מיסוי מקרקעין

שאלה חדשה
 • אסתר

  נשלח ע"יאסתר 08:20, 23 באוקטובר 2013

  הנני בעלת 2 דירות (אחת ירשתי מאמי (שלא מכרה כל דירה למעלה מ 40 שנה..)) המהוות בית דו משפחתי על קרקע של דונם. כמה מס שבח (ואולי מס נוסף ,היטל השבחה וכו?) אצטרך לשלם להערכתך באם אפעל בכל אחת מהאופציות הבאות: א. אמכור מחצית המגרש עם כל זכויות הבניה הקיימות תמורת 1.5 מליון ש"ח. ב.עיסקת קומבינציה (למחצית המגרש)עם קבלן במסגרתה אקבל 2 דירות (בשווי 1 מליון שח כ"א)מתוך 7 שיבנו. ג.בניה עצמית (על מחצית המגרש)של 7 דירות ומכירתן. אציין כי : 1.בכל האופציות 2 הדירות הקיימות נשארות ללא שינוי 2.למעלה מ 40 שנה לא מכרתי נכס נדלן 3.דירת אמי נקנתה ביוני 1961 תמורת 29000 ל"י 4.דירתי שלי נבנתה (על דירת אמי) ב1973 תמורת 60000 ל"י. תודה מראש לתשובתך המפורטת.

  השב
 • 19:36, 24 באוקטובר 2013

  אסתר שלום. שאלתך מורכבת מאוד ועל מנת לענות לך עליך לפרט עובדות חיוניות רבות ונוספות, לרבות הצגת מסמכים שונים לצורך חיושב המס. אני סבור כי ניתן לערוך עסקת מכר שתניב לך תמורה מקסמילית בהתאם לחוק, אלא שאין תחליף לפגישה פרונטלית עם עו"ד המתמחה בתחום, אשר יבחן את החלופות השונות וייעץ לך על החלופה הטובה ביותר עבורך.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ואדים בליאכר

מנהל הפורום: עו"ד ואדים בליאכר

בוגר תואר ראשון בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה. שותף ומייסד משרד עורכי דין בליאכר את מלול. בעל
למידע נוסף

077-9977443 חיוג
הודעה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.