ניהול חקירה משטרתית של אנשים עם לקות שכלית - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • שוקו

  נשלח ע"ישוקו 15:29, 24 בפברואר 2014

  שלום, הבן שלי לצערי סובל מלקות שכלית ואנשים שלא מכירים אותו פוחדים ממנו. לפני שבוע נחקר בני במשטרת פתח תקווה כחשוד באיום ובאלימות על נערה במגרש המשחקים בשכונה. כל העניין של החקירה נראה לי מופרך, אולם מה הזכויות של הבן שלי כאדם נכה החקירה? שוקו

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  15:48, 24 בפברואר 2014

  שלום שוקו,
  במקרים בהם אנשים עם מוגבלות שכלית צריכים לעבור חקירה משטרתית, החוק קובע כיצד להנגיש עבורם את החקירה. חוק הליכי חקירה והעדה (התאמה לאנשים עם מוגבלות שכלית או נפשית) .
  עבירת אלימות היא מאוד כוללנית, לצורך תשובה פרטנית על נסיבות החקירה הספציפית אנא פנה אלי בפרטי. באופן כללי אלימות היא התנהגות כוחנית, בין אם פיזית, פסיכולוגית או אחרת, תוך כדי פגיעה או כוונה לפגוע בעיקר בבני אדם. לגבי הזכויות אתן לך תקציר: ישנם מקרים בהם המשטרה נדרשת לחקור אנשים עם מוגבלות שכלית – כעדים, כמתלוננים, או כחשודים בביצוע עבירה.
  החוק, קובע כללים להתאמת הליכי החקירה לצרכים המיוחדים של אותם אנשים. ככלל, כאשר אדם עם מוגבלות שכלית נדרש להיחקר על ידי המשטרה, יש להפנות אותו לחוקר מיוחד - חוקר שעבר הכשרה מיוחדת לחקירת אנשים עם מוגבלות שכלית. חוקר מיוחד יכול להיות אחד מאלה: פסיכולוג, עובד סוציאלי, קרימינולוג קליני, אדם שעבר הכשרה בתחום החינוך המיוחד.
  החקירה יכולה להתבצע על ידי חוקר משטרה רגיל במקרים הדחופים והחריגים הבאים: למניעה של שיבוש חקירה, למניעת סכנה לחיי אדם ולשלומו, לאפשר את מעצרם של חשודים נוספים לצורך גילוי ראיה.
  לרוב, חקירת אדם עם מוגבלות שכלית בידי חוקר מיוחד תיעשה בידיעת הוריו או האפוטרופוס שלו.
  במקרים מיוחדים, על פי החלטת הממונה על החקירה (לאחר שנועץ עם החוקר המיוחד), ניתן לבצע חקירה בטרם הודיעו לאפוטרופוס. המקרים בהם מאושרת חקירה לפני היידוע הם:
  במקרה שבו האדם עם המוגבלות ביקש כי לא תימסר לאפוטרופוס הודעה על חקירתו, אלא אם כן הוחלט שטובתו של האדם עם המוגבלות מחייבת את יידוע האפוטרופוס. במקרה שבו יש קושי ליידע את האפוטרופוס במאמץ סביר, והמתנה ליידוע האפוטרופוס עלולה לגרום לאחד מאלה:
  1.לסכל את חקירת העבירה או לשבשה
  2.לסכל מניעת פשע
  3. ליצור סיכון לחיי אדם או לשלומו
  4. למנוע מעצר חשודים נוספים או גילוי ראיה
  במקרה שבו יש לבצע את החקירה ללא יידוע האפוטרופוס, בשל אחת מהסיבות הבאות:
  1. החשוד בביצוע העבירה הוא בן משפחתו של האדם עם המוגבלות השכלית, אפוטרופסו או בן משפחתו של האפוטרופוס, וטובת האדם עם המוגבלות, או טובת החקירה דורשים זאת.
  2.בשל חשש לפגיעה בשלומו הגופני או הנפשי של האדם עם המוגבלות השכלית.
  בכל המקרים אשר צוינו לעיל, ואשר בהם נחקר האדם ללא ידיעת האפוטרופוס שלו - יש להודיע לאפוטרופוס על החקירה ברגע שבו חדלה להתקיים הסיבה לאי היידוע.

  תיעוד החקירה: חקירת אדם עם מוגבלות שכלית תתועד, ככל האפשר, בתיעוד חזותי (וידאו), תיעוד קולי ותיעוד בכתב.

  נוכחות בפעולות חקירה: אם במהלך החקירה מבקשת המשטרה לבצע פעולות בהן נדרשת נוכחות או השתתפות אדם עם מוגבלות שכלית - האדם עם המוגבלות השכלית יוכל להשתתף או להיות נוכח באותה פעולה רק בהתאם להוראותיו של חוקר מיוחד.
  החוק מגדיר גם מיהו "אדם עם מוגבלות שכלית".
  מקווה שעזרתי
  עו"ד פלילי יאיר רגב

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.