מתי מותר לירות בנשק להגנה עצמית? - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • חיים סיבוני

  נשלח ע"יחיים סיבוני 12:27, 14 בינואר 2016

  שלום, אני בעל רישיון לנשק מסוג אקדח, אני בדילמה מה הוראות הפתיחה באש לאזרחים ? במצב הביטחוני של היום מה אני עושה כאשר אני נתקל במפגע? אודה על מתן תשובה מפורטת

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  17:39, 14 בינואר 2016

  הוראות פתיחה באש לאזרחים בישראל
  על פי החוק בישראל, אזרח נושא נשק רשאי להשתמש בו רק במקרים בהם הוא חש סכנת חיים ברורה ומידית לעצמו או לאחרים, רק במצב כזה מותר לו לפתוח באש על מנת לנטרל את האיום.
  כעקרון, במקרה של ירי כלפי אזרחים אחרים אמור האזרח לתת למשטרה או לכוחות הביטחון לטפל באירוע, אלא אם אינם נמצאים במקום. שלטונות ישראל לא נוהגים להעמיד לדין ובדרך כלל גם משבחים אזרחים שביצעו ירי והצילו את חייהם של בני אדם אחרים. לעומת זאת, ירי לא מוצדק, או הרג של עוברי אורח כתוצאה מירי של אזרחים, עלול להוביל להעמדתו לדין של היורה באשמת הריגה.
  פרשת שי דרומי ושינוי חוק העונשין
  בעקבות פרשת שי דרומי שינתה הכנסת את חוק העונשין וחוקקה את השינוי הידוע בציבור בכינוי "חוק דרומי", במסגרתו קובע סעיף 34י1 לחוק, כי "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו, בכוונה לבצע עבירה, או מי שמנסה להתפרץ או להיכנס כאמור."
  מותר להשתמש בכלי ירייה לצורך הגנה עצמית כמוצא אחרון, במידת הזהירות הראויה, כאשר אין דרך אחרת בנסיבות העניין להתגבר על התוקף.
  פתיחה באש מותרת רק כמוצא אחרון, לאחר שנשקלו ומוצו דרכי פעולה אחרות להפסקת התקיפה, לרבות מתן אזהרה מוקדמת, ובלבד שלא יהיה בכך כדי לסכן את חייו של היורה או של זולתו.
  לצורך הדיפת התקיפה המסכנת חיים מותר לפתוח באש לעבר גופו של התוקף במגמה לפגוע בו באופן שימנע ממנו להשלים את ביצוע מעשה התקיפה. אם ניתן לסכל את התקיפה באמצעות ירי לעבר רגלי התוקף, יש להעדיף ירי כזה. יש להפסיק את הירי מיד כשפסקה התקיפה ואין עוד סכנת חיים.
  פתיחה באש מותרת, כאמור לעיל, לעבר התוקף בלבד, בירי בודד ומכוון, תוך כדי נקיטת אמצעי זהירות למניעת פגיעה בחפים מפשע הנמצאים בטווח אש.
  נמלט התוקף עם כלי נשקו, והוא עדיין מסכן חיים, ניתן לירות לעבר רגליו. אם אין בכך כדי לסכל את הסיכון, ניתן לירות לעבר גופו, כדי למנוע את המשך התקיפה או למנוע סיכון חיי אחרים במהלך בריחתו. נמלט התוקף בלי נשק, אין לירות בו.
  זיהוי האמצעי, כוונה מיידית ויכולת ממשית למעשה אלימות מסכן חיים:
  כדי שאזרח יהיה רשאי לפתוח באש אל עבר חשוד מסוכן יהיה עליו לוודא שהוא מקיים מספר תנאים: האדם נושא נשק (בעל אמצעי), מפגין בבירור כוונה להשתמש בנשק לרעה באופן היוצר סכנה מיידית ומוחשית, ויש לו יכולת ממשית לפגוע
  נוהל זה מהווה את "כל התורה על רגל אחת" של הוראות הפתיחה באש ונועד לוודא שהאזרח לא ישתמש בנשקו כל עוד לא בוצעה "הפללה מלאה" של החשוד.
  יצוין, כי היסודות של ההגנה העצמית כוללים מספר יסודות – סכנה, נחיצות, מיידיות וסבירות, ביניהם קיימים תחומי חפיפה רבים, וההבחנה ביניהם הינה בשל הדגשים השונים של כל יסוד.
  מקווה שסייעתי
  בברכה

  תגובה
 • 00:42, 21 בנובמבר 2016

  שלום רב,
  אני עובד בשומרון ולאחרונה מחבלים ערבים זורקים אבנים על רכבים חולפים. ועל תושבים הולכי רגל.
  במידה וזרקו אבנים עלי או על הרכב... או שאני רואה שרוצים לזרוק עלי.
  האם מותר לעצור בצד ולירות לאוויר או משהו שיבריח את המפגעים?
  ואם זורקים עלי אבנים . רגלית. מה החוק . איך עלי לפעול.?
  תודה.

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.