מיכל גז מדמיע לצורך הגנה עצמית - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • יניב

  נשלח ע"ייניב 22:50, 3 במאי 2014

  שלום האם חוקי להחזיק גז מדמיע ברכב להגנה עצמית

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  01:05, 4 במאי 2014

  שלום יניב,
  מיכל גז מדמיע אשר עומד בתקנות ונרכש כדין החזקתו הינה חוקית, כולל החזקה ברכב.
  חוק כלי ירייה הקובע כי "מיכל גז מדמיע" הינו מיכל המיועד להגנה עצמית, שמשקל תכולתו הוא כפי שנקבע בתוספת והוא מכיל או מסוגל לפלוט חומר שסוגו וריכוזו קבועים בתוספת, ובלבד שמנגנון ההפעלה שלו אינו כולל תרכובות של חמרי בערה או נפץ. דהיינו, מיכל שתכולתו במשקל של 30 גרם וריכוז החומר הפעיל במיכל הוא 2%, מעבר לכך אסור !!!.
  הגנה עצמית היא הפעלה של כוח על ידי האדם לשם הגנה על חייו, חירותו, גופו או רכושו. ברגע שאדם חש סכנה מיידית וממשית ואין לו ברירה סבירה אחרת.
  ההגנה העצמית מהווה סייג להטלת אחריות פלילית וכאשר היא תחול לא תוטל אחריות על הנאשם על אף שלכאורה האדם ביצע עבירת אלימות. (סוגיית הזכות להגנה עצמית הינה חריג לאיסור השימוש בכוח וכדי לבחון האם היא חלה יש צורך להיוועץ בעו"ד פלילי).

  מיכל גז מדמיע או תרסיס פלפל הוא תרסיס המכיל קפסאיצין, החומר הפעיל בפלפל חריף; התזתו על פני אדם גורמת לגירוי עז בעיניים עד למצב של לדימוע מיידי, קשיי נשימה, גודש באף, שיעול, ודלקת.
  השפעות אלה נמשכות כחצי שעה לאחר התזה בודדת אך תופעות הלוואי הקלות יותר, עלולות להימשך גם שעות. חולים במחלות דרכי הנשימה או אחרות, כגון קצרת, עלולים גם למות כתוצאה משאיפת הגז.
  כאמור, תרסיס פלפל משמש כאמצעי להגנה עצמית בתור גז מדמיע, וגרסאות חריפות שלו (הנמצאות במשטרה ובשב"ס) משמשות לניטרול התפרעויות ושליטה בקהל על ידי כוחות ביטחון.
  לפיכך, אין להתיז את ספריי הפלפל לתוך הפנים ועיניים במרחק של פחות מ 80 ס"מ !!!.
  מיכל התרסיס הנו קטן ונייד, בדרך כלל, כדי שיוכל להיות בשימוש כאמצעי הגנה שניתן להסתירו בתיק יד.
  לפני השימוש יש להזהיר ולנסות להרתיע את התוקף.

  עו"ד פלילי רגב יאיר

  תגובה
 • 12:19, 4 במאי 2014

  תודה על כל הפרטים אבל בסוף חוקי או לא ברכב

  תגובה
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  13:52, 4 במאי 2014

  שלום יניב,
  התשובה מופיעה במשפט הראשון של התשובה.
  "מיכל גז מדמיע אשר עומד בתקנות ונרכש כדין החזקתו הינה חוקית, כולל החזקה ברכב."

  האם עדיין משהו לא ברור הסבר מה כוונתך ואשתדל לענות.

  נשלח מה-iPhone שלי

  תגובה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.