נתפסתי נוהגת תחת השפעת אלכוהול - פורום עבירות אלימות

שאלה חדשה
 • סיגל

  נשלח ע"יסיגל 23:24, 29 בנובמבר 2014

  שלום עו"ד רגב, תפסו אותי לאחר מסיבה כאשר אני נוהגת וטענו שהינשוף הראה 621 מק"ג. האם אני חייבת להיבדק? מה הכמות של כוסות השתייה המותרות לאדם? האם עדיף לעכב היה את הבדיקה? מה העונש הצפוי לי אם אני יורשע? זה חשוב לי לדעת

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד פלילי יאיר רגב,מנהל הפורום

  23:42, 29 בנובמבר 2014

  שלום סיגל,
  ראשית עצתי לך לשכור את שירותיו של עורך דין המקצועי בדיני תעבורה, אשר ייצג אותך בהליך המשפטי, על מנת להגיע לתוצאה המשפטית הטובה ביותר. בחרי בקפידה את העו"ד וודאי כי הוא מומחה בייצוג נאשמים בגין נהיגה בשכרות.

  הכמות הקבועה בחוק היא 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, כאשר הפסיקה העלתה את הכמות ל- 290 מק"ג.
  תוצאות בדיקת האלכוהול משתנה מאדם לאדם, בהתאם למשתנים כמו - האם אכלת בטרם הבדיקה, משקלך, שימוש בתרופות וכמובן סוג המשקה שנצרך.
  כמו כן, משתנה הכמות נוכח הזמן שחלף מאז צריכת האלכוהול ולכן לא ניתן להגיד בבטחה מה היא הכמות המותרת.
  כאמור, בפסיקה נקבע כי רף האכיפה לעניין נהיגה בשכרות יעמוד על 290 מיקרוגרם (פרשת "עוזרי"). רף אכיפה זה נקבע על יסוד חוות דעת מקצועית של מומחה מטעם המדינה והוא כלל, לפי שיטתו, את שולי הביטחון הנדרשים לשם הפגת כל חשש בדבר אי דיוק במדידת ריכוז האלכוהול של נהג שנחשד בנהיגה בשכרות.

  לגבי חובת הבדיקה?, אין חובה להיבדק, אבל נהג שמסרב ייחשב (תוך שהוסברה משמעות הסירוב) כמי שעבר עבירה של נהיגה בשכרות. בדיקת אלכוהול בנשיפה (שלא כמו בדיקת שתן או בדיקת דם) יכולה להידרש באופן אקראי ולא רק בשל חשד.
  חשוב לדעת, כי בתי המשפט והתביעות נוהגים להחמיר עם המסרבים להיבדק.

  האם עדיף לעכב את הבדיקה?
  חשוב לדעת, כי מדדי האלכוהול עולים מרגע הצריכה ומגיעים לשיא הספיגה כחצי שעה לאחר צריכת האלכוהול על קיבה ריקה, וכשעה וחצי עד שעתיים, על קיבה מלאה.
  לפיכך, שנהג שצרך אלכוהול לפני עשר דקות ומעכב את בדיקתו, גורם למעשה לכך שהבדיקה תראה מדדים גבוהים יותר.

  לנהג אין אפשרות להחליט מה הוא סוג הבדיקה (ינשוף או בדיקת דם) וההחלטה על כך נתונה בידי השוטר.
  סירוב לבדיקה במכשיר הינשוף, תוך הסכמה לבדיקת דם, יוביל להגשת כתב אישום על נהיגה בשכרות מכוח הסירוב.

  הבדיקה: על השוטר לוודא שעברו 15 דקות מאז שהנהג שתה משקה אלכוהולי. כמו כן, הוא יוודא כי עברו 15 דקות מאז שהנהג אכל או הקיא וכי עברו חמש דקות מאז שעישן. השוטר צריך להשתמש בפיית בדיקה חדשה עבור על נשיפה. השוטר יבצע בדיקת מאפיינים לפני בדיקת מכשיר הינשוף: בחינת יציבות העמידה של הנהג, בדיקת הליכה על קו ישר, נגיעה באף עם היד בעיניים עצומות. כמו כן ייבחנו התנהגותו והופעתו של הנהג.
  השוטרים נוהגים לשחרר את הנהג לאחר שעצרו אותו, ולזמן אותו לשימוע לשם שלילה מנהלית של רישיון הנהיגה. ולציין שהנבדק יכול לנהוג רק אחרי שיתפכח.
  מה העונש הצפוי לך אם תורשעי?
  לכמות האלכוהול הנמדדת יש השפעה על חומרת העונש !!!
  העונש הצפוי על פי חוק הוא פסילה בפועל לתקופת זמן של שנתיים לפחות.
  עם זאת, בתי המשפט, וגם התובעים בהסדרי טיעון, נוטים להקל בעונש בהתאם לכמות האלכוהול שנמדדה וגם לנוכח נסיבות נוספות: כשל ראייתי בתיק, נסיבות אישיות, עבר תעבורתי ועוד.
  בכבוד רב,

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

אם אתם חשודים בביצוע עבירת אלימות? היזהרו – אתם עלולים להיענש באופן חמור ואף לשאת כתם שקשה למחוק. חשוב שתדעו מהן עבירות האלימות וסיווגן, אילו סוגי תקיפה קיימים בחוק ועוד. מהי זכותו של אדם לפעול מתוך "הגנה עצמית" וכד'. לטובתכם חשוב שתיוועצו בעורך דין פלילי – עוד בשלב החקירה במשטרה.
הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות אלימות על מאפייניה השונים.
בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות אלימות, אלימות כנגד אדם (החל מתקיפה, קטטה, גרימת חבלה חמורה ועד רצח), אלימות במשפחה, אלימות מינית (תקיפה מינית), אלימות כלפי קטינים, אלימות כלפי בעלי תפקיד (שוטרים, פקחים, רופאים, עובדים סוציאליים, מורים וכד') ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק.