קניית דירה עם חדר להשכרה - פורום עסקאות מכר של דירות למגורים

שאלה חדשה
 • רפי

  נשלח ע"ירפי 09:54, 16 ביוני 2015

  שלום, אני לפני קניית דירת יד שנייה שכרגע הבת של בעל הנכס מפעילה בה עסק שלה. המוכר מבקש שחדר אחד יישאר בשימוש העסק של הבת למשך חצי שנה עד שהיא תסתדר מבחינת מעבר העסק מחוץ לדירה. בינתיים היא תשלם לי שכר דירה. אני חושש ממצב שבו אחרי שתסתיים חצי השנה היא לא תצא וכמו שהיו מקרים שאנשים פשוט לא עזבו דירות והבעלים לא יכלו לעשות כלום בנוגע לזה. האם אני לוקח סיכון כבד בעסקה שעליה אני הולך לחתום?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד עמית דביר

  עו"ד עמית דביר,מנהל הפורום

  11:19, 16 ביוני 2015

  רפי שלום,

  המצב המשפטי בו רוכש דירת יד שניה מאפשר למוכר להישאר בנכס גם לאחר תשלום מלוא התמורה, הוא המצב הכי פחות בריא מבחינה משפטית לרוכש הנכס, ולפיכך יש להכניס בהסכם המכר מנגנונים חזקים שיישמרו על הקונה, על כספו, ועל זכותו לקבל את החזקה המלאה בדירה. ייתכן שגם כדאי לערוך הסכם שכירות נפרד בנוסף לאותם מנגנונים. פן נוסף הוא העניין התכנוני - כלומר לבדוק האם מותר להפעיל את העסק האמור בדירה, כדי שחלילה סנקציות בעניין זה לא יחולו על הבעלים החדש.
  כמובן שההמלצה היא להיעזר בשירותי עו"ד המתמחה בעסקאות מכר של דירות יד שניה כדי לטפל בעניין. הנך מוזמן לפנות אלי גם באופן אישי.

  בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד עמית דביר

מנהל הפורום: עו"ד עמית דביר

הינו חבר ועדת קניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין, בוגר תואר ראשון ושני בפקולטה למשפטים באוניברסיטה הע
למידע נוסף

077-9971348 חיוג
הודעה

אדם מן היישוב מבצע מעט מאד עסקאות נדל"ן בחייו, בדר"כ ניתן לספור אותן על יד אחת. 

לכן, כל אדם שבכוונתו לקנות או למכור דירת מגורים נכנס למעשה לאחת העסקאות הגדולות שהוא עומד לבצע בחייו. 

תחום המקרקעין סבוך ומורכב שמומחיות בו נרכשת לאורך שנים. ככל שיהיה בידיו של  הקונה או המוכר, ובעיקר אצל עורכי דינם, מידע רב יותר לגבי העסקה, כך תהיה העסקה תהיה טובה יותר, וחשוב לא פחות הצדדים ניתן יהיה למנוע "תאונה משפטית" אפשרית. 

בפורום זה ננסה לענות בתמצית על שאלותיכם הנוגעות לקניה ומכירה של דירות מגורים, יד שניה או חדשות, נעמוד על תמרורי האזהרה הרבים שעל כל קונה או מוכר דירת מגורים לשים לב אליהם, לרבות השיקולים שיש לשקול בטרם כניסה לביצוע העסקה.

התשובות בפורום הינן למידע כללי וראשוני בלבד ולא נועדו בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. התשובות נכונות למועד כתיבתם בלבד, נכונותם עלולה להשתנות מעת לעת, ואין להסתמך עליהן.