פיטורין על בעיות משמעת וחוסר אמון - פורום דין משמעתי

שאלה חדשה
  • יריב

נשלח ע"ייריב 09:51, 2 ביולי 2015

שלום רב, פוטרתי מהעבודה בעסק שעבדתי בו 3 שנים. העבודה שלי היא בשטח. הטענה של המעסיק שלי הייתה שאני לא נוסע למקומות שאליהם אני אמור לנסוע דבר שהוא לא נכון לחלוטין ויש לי הוכחות אבל המעסיק לא מקבל אותם. הוא גם טוען שיש לי בעיות משמעת וקבלת הוראות מסמכות והוא מסרב לשלם לי את הפיצויים שמגיעים לי. האם מותר לו לשלול ממני את הפיצויים?

השב
  • 21:28, 2 ביולי 2015

יריב ערב טוב

ככלל על המעסיק לעמוד במספר תנאים על מנת שהפיטורין יהיו חוקיים. בין היתר עליו לבצע שימוע טרם פיטורין ומהדברים שכתבת לא ברור האם שימוע כזה נעשה.
    במידה והשימוע לא בוצע עדיין וטרם פוטרת - עליך לדרוש שימוע וזכותך להגיע לשימוע בליווי עורך דין וכך אני ממליץ לעשות.
    במידה ופוטרת ללא שימוע ניתן לפנות לבית הדין לעבודה ולתקוף את חוקיות הפיטורין.
    במידה ופוטרת והמעסיק החליט לשלול ממך את פיצויי הפיטורין המגיעים לך - ניתן לתקוף עניין זה בבית הדין לעבודה.
    לסיכום:
    על מנת לדעת מה המהלך הנכון הבא עליי לקבל עוד פרטים על המצב המשפטי והתעסוקתי שלך.

תגובה

הדין המשמעתי בשירות המדינה שונה מהליכים משפטיים אחרים. מצד אחד הוא קרוב במהותו לדיני העבודה, בעיקר משום שבמסגרתו עומד לדין עובד בשירות המדינה בבית דין של מקום העבודה שלו אולם ההליכים עצמם קרובים למעשה לדין הפלילי. ההליכים בפני בית הדין מתנהלים לפי סדרי דיון, שנקבעו בתקנות שירות המדינה (משמעת) (סדרי הדין של בית הדין), התשכ"ג – 1963 והוראות נוספות ומשלימות הדרושות למען קיומו של הליך הוגן וצודק, שמיושמות במהלכו של הדיון המשפטי, על בסיס פסיקתם, של בית המשפט העליון, ובית הדין. עובד אשר כנגדו נפתח הליך משמעתי במסגרת עבודתו - מוצא עצמו לא אחת מבודד מסביבתו וחבריו לעבודה, סיטואציה שמובילה רבים לעשות משגים קשים אשר כרוכים לעיתים באיבוד זכויות במסגרת העבודה ואף לפיטורין.

בפורום נעסוק בסוגיות שונות של הדין המשמעתי, כיצד לנהוג ולהתכונן להליכים השונים.

יש להדגיש כי המידע העולה בפורום אינו בא במקום ייעוץ מקצועי מעורך דין/עורכת דין המצויים בתחום.