עבירה משמעתית - פורום דין משמעתי

שאלה חדשה
  • אנונימי

נשלח ע"יאנונימי 10:59, 20 ביולי 2015

שלום, אני עובד במשרד הביטחון עם סיווג ביטחוני גבוה. עשיתי עבירת סיווג ראשונה ויחידה כשהשארתי מסמך מסווג פתוח. אני מושהה ויש לי דיון משמעת בקרוב. האם מתחשבים בזה שעשיתי עבירה ראשונה ויחזירו אותי לתפקיד? מה הסיכויים לזה?

השב
  • 10:36, 22 ביולי 2015

אנונימי שלום רב!

ראשית חשוב לדעת, במיוחד כאשר מדובר בעבירה משמעתית ראשונה, שלעיתים למערכת יש נטייה מסיבות שונות להוציא דברים מפרופורציה.
    כל עובד ואני מדגיש כל עובד, זכאי לליווי עו"ד במהלך ההליך המשמעתי.
    אני למשל עבדתי בעבר בשירות הביטחון וגם שם כאשר אדם נקלע להליך משמעתי עדיין מותר לו וזו זכותו הבסיסית להיוועץ בעו"ד.
    לא ברור לי האם הושעית בעקבות שימוע כן או לא - ומבלי לדעת את פרטי המקרה חשוב שתיצור כבר עכשיו קשר עם עו"ד שילווה אותך. לעיתים השתהות עלולה להביא לתוצאות חמורות מבחינת העתיד התעסוקתי.
    ככלל אין סיבה שבנסיבות מסויימות לא יחזירו אותך לתפקיד - בסופו של דבר זה קשור לאופן שבו יוצג העניין בפני הפורום שדן בעניינך.
    בברכה
    גונן בן יצחק, עו"ד

תגובה

הדין המשמעתי בשירות המדינה שונה מהליכים משפטיים אחרים. מצד אחד הוא קרוב במהותו לדיני העבודה, בעיקר משום שבמסגרתו עומד לדין עובד בשירות המדינה בבית דין של מקום העבודה שלו אולם ההליכים עצמם קרובים למעשה לדין הפלילי. ההליכים בפני בית הדין מתנהלים לפי סדרי דיון, שנקבעו בתקנות שירות המדינה (משמעת) (סדרי הדין של בית הדין), התשכ"ג – 1963 והוראות נוספות ומשלימות הדרושות למען קיומו של הליך הוגן וצודק, שמיושמות במהלכו של הדיון המשפטי, על בסיס פסיקתם, של בית המשפט העליון, ובית הדין. עובד אשר כנגדו נפתח הליך משמעתי במסגרת עבודתו - מוצא עצמו לא אחת מבודד מסביבתו וחבריו לעבודה, סיטואציה שמובילה רבים לעשות משגים קשים אשר כרוכים לעיתים באיבוד זכויות במסגרת העבודה ואף לפיטורין.

בפורום נעסוק בסוגיות שונות של הדין המשמעתי, כיצד לנהוג ולהתכונן להליכים השונים.

יש להדגיש כי המידע העולה בפורום אינו בא במקום ייעוץ מקצועי מעורך דין/עורכת דין המצויים בתחום.