לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
עירית ש.

סמכות ועד הבית בבניין משותף

שלום רב, אני דיירת בבניין משותף. אתמול ביקשתי מועד הבית צינור מים של הבניין כדי שאוכל לשטוף את הרכב שלי מאחר ומכוני השטיפה סגורים בימים אלה. ועד הבית סירב לאפשר לי להשתמש בצינור בטענה כי עליי למלא דליי מיים מהכיור המשותף הנמצא בחדר האשפה וללכת עם הדלי כל הדרך עד למכונית שלי. כל שביקשתי הוא לעשות שימוש בצינור בכדי למלא את הדלי בקרבת המכונית ונציג הועד סירב, הוא הודיע לי שהצינור משמש אך ורק להשקיית הגינה של הבניין ואף הודיע לי שהוא יבטל את כיור המים המצוי בחדר האשפה מאחר והיוזמה להתקנת הכיור היתה יוזמה שלו. רציתי לשאול האם ועד הבניין יכול להחליט שהוא מפרק כיור שמותקן בחדר האשפה הציבורי של הבניין ומשמש את כלל הדיירים של הבניין.

item.Author מנהל הפורום גיא הרשקוביץ, משרד עורכי דין ומגשרים

סמכויות ועד הבית בבניין משותף שלום עירית, תפקידו העיקרי של ועד הבית הוא שמירה ותחזוקה של הרכוש המשותף. לשם כך הוא מונה, ועיקר הסמכויות הניתנות לו הן למטרה זו. עיקר התפקיד הוא למעשה דאגה לתחזוקה השוטפת של הרכוש המשותף, כגון ניקיון הבניין והרכוש המשותף של הבניין כגון חניות, מעליות, המרחב הציבורי, חדר האשפה המרכזי, גינון, תחזוקת המעליות, שטח הגג המשותף, בריכות המים ככל שיש כאלה, משאבות הבניין אם ישנן כאלה וכו'. בנוסף לכך, גם השמירה על הרכוש המשותף של דיירי הבניין הינה בסמכות הועד כאשר הכוונה היא ביצוע תיקונים הדרושים לשם כך. הכוונה אינה לביצוע שיפורים כאלו ואחרים. האבחנה בעניין תיקונים לעומת שיפורים ותוספות היא בעניין הדרך בה מתקבלת ההחלטה על ידי הועד. ככל שמדובר בפעולה הדרושה לשימור הרכוש המשותף אין הועד נדרש לאישור האסיפה הכללית של דיירי הבניין וההוצאה לשם כך גם היא תמומן מתקציב הועד. במקרה שאת מתארת, מדובר בפעולה שנראית על פני הדברים הפוכה- הריסת כיור שהותקן בחדר האשפה לטובת כלל הדיירים. גם אם מדובר ביוזמה של חבר הועד להתקנת הכיור, הרי שההוצאה עצמה ככל הנראה בוצעה מתקציב הועד ולכן ככל שחבר הועד מעוניין להרוס כיור בחדר האשפה המשמש את כלל הדיירים לא נראה כי הוא רשאי לעשות כן ללא החלטה של האסיפה הכללית בבניין רק לאור ויכוח שהיה לו איתך בעניין צינור המים. נשמח לבחון עבורך את הסוגיה בצורה יותר מעמיקה ככל ותפני למשרדנו ולסייע לך בעניין.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום סכסוכי שכנים