פסק דין במשפט של שדה ורבורג נגד מנהל מקרקעי ישראל - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • ציון

  נשלח ע"יציון 11:43, 14 בנובמבר 2012

  שלום, לפני מס' ימים התקבל פסק דין של מושב ורבורג נגד מנהל מקרקעי ישראל בנושא בנים ממשיכים. מה בשורה התחתונה אומר פסק הדין? במילים פשוטות

  השב
 • 10:17, 21 בנובמבר 2012

  ציון שלום,
  שתי הסוגיות העיקריות שנדונו בפסק הדין היו האם, כטענת התובעים, יש לנכות מדמי החכירה שישולמו למינהל עבור המגרשים, ערכים של תשתיות פיסיות ו"רוח קהילה" (מוניטין). לעניין התשתיות הפיסיות טענו התובעים כי אלו הוקמו על ידי המתיישבים הראשונים במושב ולכן יש לנכותם מדמי החכירה. בפסק הדין נקבע כי מעבר לספק שקיים בדבר הטענה כי מימון התשתיות בוצע רק על ידי המתיישבים הראשונים, הרי שבסיבות המקרה הנוכחי יש לדחות טענה זו שכן התובעים בכל מקרה לא הביאו ראיות מהן ניתן לאמוד את תרומת דור המייסדים לתשתיות. לעניין המוניטין נקבע, כי הואיל ואף לדעת המינהל המוניטין של היישוב הינו פועל יוצא מהתנהלות הפרטים בו, אין לנהוג לגבי המוניטין באופן אחר מהנהוג לגבי השבחות אחרות שהוסיף החוכר למוחכר. לפיכך נקבע, כי התובעים זכאים כי סוגיית המוניטין תישום בנפרד ושוויה יופחת מערך הקרקע.
  בברכה,
  איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

  תגובה
 • 08:43, 26 בפברואר 2013

  בהמשך לפסיקה הנ"ל רציתי לשאול היכן העיניין עומד?
  האם הוגשו ערעורים? האם יש צפי של זמן לתחילת מימוש ההחלטה בפועל?
  עניין נוסף, האם פסיקה זו קבילה גם על ישובים שיתופיים אחרים בגליל למשל?

  תודה,
  אריאל

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.