הסעדים שניתן לבקש מבג"צ בהקשר להשתק שיפוטי פלוגתא - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • אלמוני

  נשלח ע"יאלמוני 20:38, 18 באוקטובר 2013

  לבית הדין הארצי הוגשה בקשה לערער על שבית הדין האזורי התעלם ולא הכריע בטענות סף/מקדמיות לגבי השתק שיפוטי פלוגתא, ולגבי הפרת הנתבעת (קרן פנסיה) את הנחיות המפקח על הביטוח ומעוניין לנהל הוכחות מבלי להכריע בטענות אלה. הארצי דחה את בקשת הערעור ואף הורה להקדים את דיון ההוכחות. באם תוגש עתירה לבג"צ לגבי החלטת הארצי המתעלמת מהטענות המקדמיות גם היא , מה הם הסעדים שניתן לבקש מבג"צ, האם רק ביטול החלטת הארצי והחזרת התיק לארצי על מנת שיכריע בטענות המקדמיות בטרם הוכחות? או שניתן לבקש ביטול החלטת הארצי לגבי דחיית הבר"ע , והכרעה אופרטיבית מצד בג"צ לגופו של עניין לגבי ההשתק השיפוטי פלוגתא ולגבי הטענות שמתייחסות להפרת קרן הפנסיה את הנחיות המפקח? מה הם התנאים על בסיסם ניתן לבקש הכרעה אופרטיבית מצד בג"צ?

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר,מנהל הפורום

  07:14, 19 באוקטובר 2013

  התשובה לשאלתך היא : לאן...

  וברצינות: לא רצוי לערער על החלטת ביניים אלא במסגרת ערעור על כל פסק הדין, במיוחד כשעותרים לבג"ץ על החלטת בית הדין הארצי לעבודה. ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בערעור ב"גלגול שלישי, של החלטת ביניים.
  בכל מקרה, ניתן לבקש כל סעד, אבל נראה שאם כבר מערערים, רצוי לבקש החזרת התיק להכרעה באזורי.

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.