• 13 במרץ 2013

ארנונה עסקית בדירת מגורים

שלום,
    ברצוני לדעת האם קיימת אפשרות להפעיל עסק מהבית מבלי לגרום לשינוי סיווגה ממגורים לעסק?
    אני מעוניינת להפעיל עסק קטן מהבית אבל אני רוצה להימנע מייקור הארנונה בעבור החלק היחסי בדירה המוקדש לעסק.

אשמח לתשובתכם,

13 במרץ 2013
  • 18 באפריל 2013

התשובה לשאלה הזו תלויה הרבה בעובדות ונסיבות המקרה- מהו סוג העסק? מהו שטח העסק מכלל הדירה? האם כל הדירה תהפוך לעסק וכיוצ"ב שאלות עובדתיות נוספות.
    ככלל ככל שהעירייה תדע על העסק סביר להניח שהיא תפעל להגדלת הארנונה, יחד עם זאת יש דברים שאפשר לעשות ולא כל עסק בבית מחויב בארנונה עסקית. יש מקום לבירור משפטי בעניין.
    בהצלחה
    יובל
    yuvalgri@gmail.com

18 באפריל 2013
  • 14 במרץ 2013

אני מודה לך על התשובה.
    לא להצהיר זו לא אופציה מבחינתי. השאלה אם אפשר בכלל להגיד שרוב רובה של הדירה היא למגורים ורק חלק קטן ממנה משמש לעסק (נגיד 10%). ולכן הארנונה היא של מגורים.
    שמעתי פעם משהו כמו "טפל אחרי העיקר", שכאילו אם רוב הדירה היא למגורים אז ככה היא תסווג. האם זה מדויק?
    המון תודה

14 במרץ 2013
    • 24 במרץ 2013

השאלה היא איזה עסק- אם זה עיסוקך כעצמאי למשל כמו מהנדס או ארכיטקט העובד מהבית אין צורך בדבר מול הרשויות. ברגע שיש למשל קבלת קהל כמו רופא, ספרית, או הפרעה לדיירים אחרים או זיהום סביבה צריך התרי בנייה וגם הסכמת שכני לבניין.

24 במרץ 2013
  • 14 במרץ 2013

שלום,
    לכאורה יהיה לך קושי רב להימנע מכך
    שכן יש לדווח לרשויות השונות בדבר כתובת העסק
    וכדומה ולכן בזמן כזה או אחר יכול להיות מאד
    שהעירייה תגלה כי את מפעילה את עסקך מתוך דירת המגורים גם אם תבחרי שלא לעדכן אותם בגין השינוי החל מיום תחילת הפעלת העסק.
    בברכה,
    רועי בלסיאנו, עו"ד.

14 במרץ 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?