האם העתקת מותג על רהיט לשימוש בייתי מהווה הפרה של סימן מסחר או שמא שימוש הוגן? - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • ז'אק סימקין

  נשלח ע"יז'אק סימקין 18:50, 17 באפריל 2016

  שלום נניח וקניתי שולחן קפה לסלון בביתי, ועל השולחן הדפסתי מותג שמוגן בסימן מסחר, האם זאת הפרה? תודה, ז'אק.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

  עו"ד ניב מורן,מנהל הפורום

  13:03, 18 באפריל 2016

  ז'אק שלום,

  ככלל סימן מסחר רשום מעניק לבעליו זכות קניינית ייחודית ובלעדית להשתמש, ולהרשות לאחרים להשתמש בסימן לגבי הטובין שלגביהם נרשם הסימן. לכן, שימוש לא מורשה בסימן מסחר לגבי אותם הטובין מהווה הפרה. יש לזכור שההגנה על סימן מסחר מוכר היטב משתרעת גם על טובין בסוגים אחרים מאלו שלגביהם נרשם הסימן.

  אומנם אין בדיני סימני המסחר בישראל הגנה למי שעשה שימוש פרטי בסימן מסחר, ולכן שימוש כזה הוא בבחינת הפרה. אך ניתן להעריך בזהירות ובהסתמך על תקדימים זרים (ארה"ב ואנגליה) שאם אופי השימוש הוא פרטי ולא מסחרי בשום צורה, כלומר לא פוגע במונופולין של בעל הזכות, יוכל המשתמש הפרטי לטעון להגנה של חופש ביטוי אומנותי או שימוש בתום לב. במדינות שונות בתי המשפט אפשרו שימוש לא מורשה בסימן מסחר כשהשימוש לא פגע בייחודיות הסימן.

  בברכה,
  ניב
  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.