ערבות אישית לחשבון בנק של המעסיק - פורום משפט מסחרי

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 12:54, 13 באוגוסט 2014

  אני עובד כשכיר בחברה, ומקבל שכר חודשי. כשנפתחה החברה חתמתי למעסיק (שאין לי עמו כל קשר משפחתי או אחר, אלא קשרי עבודה בלבד) על ערבות אישית שלי לחשבון הבנק של החברה. היום, אחרי 10 שנים של עבודה אני רוצה להסיר את הערבות. המעסיק לא כל כך "אוהב" את הרעיון. האם זה חוקי שהוא אוחז אותי בערבות בכח? האם אני יכול להסיר את הערבות באופן חד צדדי (ע"י מכתב לבנק, או משהו אחר)? האם זה יהיה חוקי אם הוא יפטר אותי בגין הסרת הערבות? תודה מראש על תשובתכם

  השב
 • 09:23, 14 באוגוסט 2014

  דוד, איני יודע מה הייתה ההסכמה בניכם. ברם, אדם תמיד יכול לבקש למחוק את ערבותו. יחד עם זאת קצת יותר מסובך, למשל, באם למעביד יש חובות כלפי הבנק ו/או (-) בחשבון, הבנק לא יוותר ובצדק על הערבות. לשאלתך האחרת, אין כל קשר בין מתן הערבות ו/או ביטולה לבין העבודה על זכויותיך בה. על פי הדין אסור למעביד לפטר עובד. הפיטורין במקרה שכזה יהיו שלא על פי הדין.

  תגובה
 • 13:10, 14 באוגוסט 2014

  שלום ותודה על התשובה המנומקת.
  אם הבנתי נכון, אסור למעביד לפטר עובד בגלל שלא רוצה לחתום לו ערבות.
  אבל ברור שהמעביד ימצא כעת תירוץ אחר לפיטורין (צמצומים, התייעלות וכו') שזה בוודאי "מותר" לו על פי חוק כמו כל מעביד שבא לו לפטר עובד.
  השאלה האם אוכל להוכיח שהפיטורין הם רק בגין הסרת הערבות, והאם תהיה לי איזו שהיא הגנה משפטית בזה?
  ובמילים אחרות - האם יש איזו שהיא הגנה בחוק למי שעובד 10 שנים במפעל ומעולם לא הייתה עליו הערה, ובס"ה לא רוצה לחתום ערבות למעביד שלו.

  שוב, תודה רבה!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

מנהלת הפורום תחזור להשיב על השאלות בתאריך 29.05.17 עמכם הסליחה

במסגרת הפורום נשתדל לתת מענה פרקטי, קצר וקולע לשאלות הגולשים בתחום המשפט העסקי – מסחרי, תחום עליו חולשת מטריה משפטית רחבה הכוללת, בין היתר, את דיני התאגידים ודיני החוזים. עוד נוסיף, כי אתם מוזמנים לפנות בכל שאלה הקשורה להסכמים מסחריים, בעברית ובאנגלית, כגון: הסכמים למתן שירותים, הסכמי רכש, הסכמי הפצה בארץ ובחו"ל, הסכמי רישיון וקניין רוחני, הסכמי סודיות ואי-עקיפה, הסכמי זיכיון, הסכמי מייסדים ובעלי מניות ותקנוני חברות.