תמא בבניין קטן - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • יצחק

  נשלח ע"ייצחק 16:45, 5 בנובמבר 2012

  בשטח הנדון יש שטח בנוי כ174 מטר והשטח הכולל של הקרקע הוא כ274 מטר, אבל יש תב"ע מאושרת של 155% מהשטח הכולל, סה"כ 425 מטר רבוע. וברצוני לשאול האם יש במבנה זה את מלוא הזכויות על פי תכנית המתאר הארצית מס' 38 (תמ"א 38). שאלתי היא מכיוון שיש פרשנות לתמא שמקוימת בערים מסויימות שהגדרת בניין קטן היא רק אם המבנה הקיים כולל התב"ע המאושרת הוא עדיין פחות משטח כולל של 400 מטר. אדגיש כי אין כוונתי בנוגע לשאר סעיפי התמא (כגון חניות וכו'), אלא האם יש את הנדון של סעיף 12 שימנע בכלל היתר בניה הכולל את התמא.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  17:36, 5 בנובמבר 2012

  אם הבנתי נכון את השאלה, אתה שואל האם ניתן לקבל את זכויות הבנייה לפי תמ"א 38 כאשר הבנין הקיים לא עומד בתנאי הסף (400 מ"ר מעל 2 קומות).

  ובכן,

  לדעתנו, הפרשנות הראויה של התמ"א הינה שהיא צריכה לחול גם כאשר הבנין כאמור אינו עומד בתנאי הסף, אך קיימת עליו תב"ע שאם היו מנצלה, הבניין היה עומד בתנאי התמ"א.
  כיום ישנן ועדות מקומיות שלא מקבלות פרשנות זו, אך הואיל וכאמור מטרת התמ"א הינה הצלת חיי אדם, פרשנות זו היא הנכונה.
  לפרשנות זו תומך עו"ד מיכה גדרון, יו"ר ועדת ערר לתכנון ובניה במחוז תל-אביב.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.