גודל שונה של קומות בתמ"א הריסה ובניה - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • תמאיסט

  נשלח ע"יתמאיסט 18:24, 3 במאי 2013

  שלום, אנחנו בתהליכים של קידום תמ"א של הריסה ובניה ויש לי שאלה שנוגעת לתכנון הבניין. אני יודע שמדובר בפורום משפטי בעיקרו, אך אני בטוח שלמנהל הפורום או למשתתפים הנוספים בו יש יכולת לסייע גם בהקשר זה. קיימת הצעה תכנונית לפיה הקומות התחתונות יהיו מיועדות לדירות התמורה של הדיירים הקיימים והקומות שמעליהן יהיו גדולות משמעותית מהקומות התחתונות ושם יהיו הדירות של הקבלן. מעבר לכך שלדעתי בניין כזה נראה בעייתי מבחינה תכנונית (אפילו אם זה בעיקר מבחינה אסתטית וחוסר אחידות), האם לדעתכם בבניין כזה תהיה חסימה משמעותית של אור השמש של הדירות התחתונות (או לפחות של הדירות התחתונות שנמצאות בקומות בסמוך לתחילת הקומות העליונות)? האם יש בעיות נוספות (הנדסיות או אחרות) שעלולות לנבוע מהגודל השונה של הקומות? האם הפתרון התכנוני החלופי היחיד למקרה כזה הוא ליצור תמהיל שונה של הדירות בקומה (כך שבמקום 4 דירות זהות בקומות התחתונות ו-4 דירות זהות וגדולות יותר בקומות העליונות, יהיה שילוב של התמהיל בכל אחת מהקומות על מנת ליצור אחידות) או שיש פתרון נוסף? האם יש מונח מקצועי כלשהו לבניין שבו הקומות העליונות גדולות יותר מהקומות התחתונות? (זה יסייע לי בחיפוש חומר על הנושא). תודה! מי שמעדיף - ניתן לענות לי גם באופן פרטי במייל tamaist@walla.com

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  09:53, 6 במאי 2013

  כאמור, אין מדובר בפורום תכנונים או הנדסי.

  כל שאוכל להגיש שעקרונית התמ"א אוסרת על קומות עליונות החורגות מהיקף הבניין בקומות התחתונות (אלא אם כן תב"ע נקודתית מאפשרת זאת).

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.