מע"מ תשומות בניה בתמ"א 2 - פורום תמ"א 38 ופינוי בינוי

שאלה חדשה
 • אבי

  נשלח ע"יאבי 12:42, 8 באוגוסט 2013

  ישנה בעית מיסוי בתמ"א 2 הריסה ובינוי והיא מע"מ על תשומות בניה שערכו מגיע ל 100000 ש"ח לדירה של כ 110 מ"ר וזה מה שהורס את האופציה לביצוע תמ"א 2 זכויות הבניה לפי חוק תמ"א אינן מספיקות בכדי לכסות סכום זה . למשל אם יש בניין של 14 דיירים 4 בקומה נופל סכום של 1.4 מיליון שעוצר את הכדאיות כי אין מספיק זכויות בנייה לכיסוי הנ"ל בחוק התמ"א , פשוט חסרה קומה . מדוע המדינה לא משכילה להבין הנ"ל ובכלל נראה כי בעייה זו גוררת את בעלי הדירות להוסיף 2.5 קומות על בניינים רעועים .. לא נראה הגיוני , המדינה לא רואה זאת ? בפער של קומה אחת ניתן להקים בניין חדש עם חניות ועם כל המשתמע. ראיתי איזה הצעת חוק של ח"כ אמנון כהן (מרץ השנה) בעניין מדוע זה תקוע ?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

  עו"ד שי אליאב,מנהל הפורום

  12:51, 8 באוגוסט 2013

  הבעיה עוד רחבה מכפי שנראה.
  בעוד שבפרויקט הריסה כלל אין פטור ממע"מ, בפרויקט חיזוק קיים פטור, אך הבעיה היא שכתוצאה מכך לא ניתן לקזז מע"מ תשומות בניה.
  הנושא נידון במספר הזדמנויות ויש כוונה לבטל את הפטור ולקבוע חובת מס בגובה אפס. פעולה טכנית זו תאפשר מאוחר יותר גם לקזז מע"מ תשומות הבניה.

  לעניין הכלכליות, צריך לבחון באיזו עיר מדובר. ערים רבות יצרו תכניות משלימות מכוח תמ"א 38 שמטרתן להביא את הפרויקטים לידי כלכליות.

  תגובה
 • 17:11, 6 בספטמבר 2013

  האם אין שינוי בתשובתך נוכח תיקון 74 לפחות לגבי הזכויות הנובעות מהתמ"א?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד שי אליאב

מנהל הפורום: עו"ד שי אליאב

חבר מן המניין בועדת הקניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין. נמנה על צוות חברי המשרד החל משנת 2011. מתמח
למידע נוסף

053-9374678 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בשאלות גולשים הנוגעות לתהליכי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, איזה רוב דרוש, מה עושים עם שכן מתנגד, טפסים נדרשים, המלצות להתנהלות נכונה ויעילה מול ושל השכנים, דיירי הבניין ומול הקבלן והיזם, יתרונות הפרויקט לחיזוק המבנה והמשמעויות הכלכליות וכן בסוגיות פינוי-בינוי ובדילמות שבין הדיירים ליזם בפרויקטים מסוג זה, התנאים לאישור תכנית מסוג זה, שאלות מיסוי וכל שאלה אחרת בתחומים אלו.